International Visegrad Fund
Hviezdoslavovo námestie 9
811 02 Bratislava Slovakia
vitiz@visegradfund.org
www.visegradfund.org
Wyszehradzki Program Rezydencji Literackich
organizator:International Visegrad Fund
Wyszehradzki Program Rezydencji Literackich
Program rezydencji literackich ma na celu rozwój i promocję literatury krajów V4 poprzez wspieranie pracy i mobilności utalentowanych pisarzy literatury pięknej i literatury faktu, poetów, eseistów, krytyków, a także tłumaczy literackich, publicystów i dziennikarzy z krajów V4 poprzez stworzenie platformy wymiany literackiej.
Wyszehradzki Program Rezydencji Literackich, ustanowiony w 2012 roku przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, składa się z serii pobytów rezydencyjnych i wydarzeń literackich skierowanych do pisarzy fikcji i literatury faktu, poetów, eseistów, krytyków, a także tłumaczy literackich, publicystów i dziennikarzy z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czech, Węgier, Polski i Słowacji).
Opiera się na partnerstwie 4 instytucji goszczących, po jednej w każdym kraju V4: Institut umění – Divadelní ústav (Instytut Sztuki i Teatru) w Pradze, Petőfi Irodalmi Múzeum (Muzeum Literackie Petőfi) w Budapeszcie, Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie oraz Slovenské literárne centrum (Słowackie Centrum Literackie) w Bratysławie.
Program zapewni możliwość goszczenia we wszystkich krajach członkowskich V4, wesprze pracę i mobilność utalentowanych Rezydentów Literackich, stworzy platformę wymiany informacji oraz wesprze rozwój i promocję literatury V4 w Europie Środkowej.
Stowarzyszenie Willa Decjusza pełni rolę Koordynatora Programu.
Edycja programu w 2024 r. umożliwi 32 Rezydentom Literackim realizację swoich projektów literackich w 4 Instytucjach Goszczących w jednym z okresów: 1 maja – 12 czerwca 2024 r. (Compact Spring Edition) lub 1 września – 30 listopada 2024 r. (Regular Autumn Edition).
Każda z Instytucji Goszczących będzie odpowiedzialna za organizację dwóch pobytów dwóch grup po 4 Rezydentów Literackich (po jednej z Czech, Węgier, Polski i Słowacji), którzy będą pracować nad swoimi indywidualnymi projektami literackimi, a także wspólnie uczestniczyć w wydarzeniach literackich organizowanych w mieście goszczącym przez Instytucję Goszczącą.
Proces rekrutacji 32 stypendystów programu (8 z Czech, 8 z Węgier, 8 z Polski i 8 ze Słowacji) odbędzie się na podstawie indywidualnych wniosków złożonych za pośrednictwem internetowego formularza zgłoszeniowego. Więcej informacji na temat kryteriów i realizacji pobytów rezydencyjnych można znaleźć w Zaproszeniu do składania wniosków.
Rezydencje zostaną przydzielone wnioskodawcom w trzyetapowym procesie selekcji przez krajową i międzynarodową Komisję Selekcyjną na podstawie proporcjonalnego i równego zaangażowania czeskich, węgierskich, polskich i słowackich rezydentów oraz Instytucji Goszczących.
Więcej informacji i helpdesk:
Paweł Łyżwiński: pawel.lyzwinski@villa.org.pl
Problemy techniczne z aplikacją online: vitiz@visegradfund.org
Kwota wsparcia wynosi 1300 euro w przypadku Compact Spring Edition i 2400 euro w przypadku Regular Autumn Edition.
Proces rekrutacji 32 stypendystów programu (8 z Czech, 8 z Węgier, 8 z Polski i 8 ze Słowacji) będzie oparty na indywidualnych aplikacjach składanych za pośrednictwem formularza online na stronie internetowej Funduszu Wyszehradzkiego. Termin aplikacji upływa 15 października 2023 r.
Rezydencje zostaną przydzielone wnioskodawcom w 3-stopniowym procesie selekcji przez krajowy i międzynarodowy Panel Selekcyjny na podstawie proporcjonalnego i równego zaangażowania czeskich, węgierskich, polskich i słowackich rezydentów oraz Instytucji Goszczących.
Informacje pochodzą ze strony: www.visegradfund.org
Stypendia zagraniczne dodawane są regularnie przez zespół portalu Moje Stypendium!
Spodobało Ci się to ogłoszenie? Wesprzyj nas na Patronite, żebyśmy mogli dodawać ich jeszcze więcej!