Institut für die Wissenschaften vom Menschen
Spittelauer Lände 3
1090 Wien, Austria
tel. (+43 1) 313 58 – 0
fellowships@iwm.at
www.iwm.at
Stypendium Humanizmu Cyfrowego (Digital Humanism)
organizator:Institut für die Wissenschaften vom Menschen
Stypendium Humanizmu Cyfrowego (Digital Humanism)
W 2022 roku IWM uruchomi nowy program stypendialny wokół tematu humanizmu cyfrowego (ang. digital humanism). Ta niedawno ustanowiona dziedzina badań definiuje podejście, które opisuje, analizuje i wpływa na złożoną interakcję technologii i ludzkości oraz ma na celu lepsze społeczeństwo i życie w erze cyfrowej.
Program jest prowadzony przez Instytut we współpracy z Hannesem Werthnerem, jednym z wiodących ekspertów w tej dziedzinie i inicjatorem Manifestu Wiedeńskiego o Humanizmie Cyfrowym. Senior i Junior Visiting Fellows zostaną zaproszeni do Instytutu w celu zbadania pilnych wyzwań intelektualnych związanych ze złożoną interakcją ludzi i maszyn. Podczas pobytu w Instytucie będą pracować nad kluczowymi tematami w tej dziedzinie, prowadzić interdyscyplinarne badania oraz organizować wykłady i dyskusje docierające do publiczności w Wiedniu i poza nim.
Pierwszym Visiting Fellow w ramach nowego programu w maju 2022 r. będzie Edward A. Lee, wybitny profesor elektrotechniki i informatyki (Electrical Engineering and Computer Sciences – EECS) Roberta S. Peppera na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Lee jest autorem „Platona i Nerda – Twórczego Partnerstwa Człowieka i Technologii” (MIT Press, 2017), „Koewolucji: splecionej przyszłości ludzi i maszyn ” (MIT Press, 2020), wielu podręczników i monografii badawczych oraz ponad 300 artykułów i raportów technicznych. Grupa badawcza profesora Lee bada systemy cyber-fizyczne, które integrują dynamikę fizyczną z oprogramowaniem i sieciami.
IWM uruchamia obecnie zaproszenie do składania wniosków przez Junior Visiting Fellows, którzy prowadzą badania na te tematy i ich skrzyżowania z wymiarem społecznym, ekonomicznym i geopolitycznym, a także innymi ogniskami badawczymi z nauk humanistycznych i społecznych. Dwóch stypendystów zostanie zaproszonych do spędzenia w Instytucie trzech kolejnych miesięcy. Termin ich stypendiów musi pokrywać się z miesiącem, w którym na Instytucie będzie przebywał Senior Visiting Fellow.
Warunki
Junior Visiting Fellows otrzymają stypendium w wysokości 2 700 EUR miesięcznie na pokrycie kosztów zakwaterowania, utrzymania, ubezpieczenia zdrowotnego i wszelkich kosztów dodatkowych związanych z pobytem w Wiedniu. Ponadto IWM zapewnia im przestrzeń biurową, w tym dostęp do Internetu, wewnętrzne zaplecze badawcze i administracyjne, a także lunch wewnętrzny i inne bezpłatne usługi. Koszty podróży w wysokości do 1000 EUR mogą zostać zwrócone.
Kryteria kwalifikacji
- Kandydat/ka musi obecnie kontynuować studia doktoranckie lub niedawno uzyskać stopień doktora
- kandydat/ka nie może być starszy/a niż 35 lat
Aplikacja
Wnioski należy składać za pośrednictwem platformy Embark. Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:
- propozycja badawcza w języku angielskim (maks. 7 500 znaków ze spacjami), zawierająca opis a) celów projektu, b) aktualnego stanu wiedzy, c) metod oraz d) planu prac
- jeden akapit o tym, jak prowadzone badania łączą się z pracą zaproszonego Senior Visiting Fellow
- Życiorys (CV)
- wykaz publikacji
- list polecający od naukowca zaznajomionego z pracą naukową wnioskodawcy
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 listopada 2021 r.
Informacje pochodzą ze strony: www.iwm.at
Ogłoszenie przetłumaczył/a: Weronika G-S
Sięgnij po inne oferty zagranicznych stypendiów!