Ambasada Izraela w Polsce, Departament Edukacji
ul. Ludwika Krzywickiego 24
02-057 Warszawa
tel. 22-597-05-07
education@warsaw.mfa.gov.il
www.israel.pl
Rządowe stypendia naukowe w Izraelu 2021/22
organizator:Rząd Izraela
Rządowe stypendia naukowe w Izraelu 2021/22
Ambasada Izraela w Warszawie gorąco zachęca polskich studentów, doktorantów i pracowników naukowych do nawiązania kontaktu z izraelskimi uczelniami i ubiegania się o stypendia naukowo-badawcze w Izraelu.
Na podstawie „Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej” strona izraelska oferuje możliwość ubiegania się o:
- stypendium specjalistyczne na 8-miesięczny (rok akademicki) pobyt naukowo-badawczy w Izraelu dla studentów, doktorantów i młodych naukowców;
- stypendium na letni kurs języka hebrajskiego lub arabskiego.
Izrael oferuje łącznie 40 miejsc dla studentów ze świata, w roku akademickim 2021/2022 stypendium nie jest oferowane na kierunkach medycznych, stomatologicznych ani weterynaryjnych.
Ze względu na pandemię COVID-19 informacja o organizacji nauki podczas stypendium będzie potwierdzona. Władze izraelskie planują, że od nowego roku akademickiego nauka będzie toczyła się w trybie stacjonarnym.
Złożenie dokumentów aplikacyjnych nie daje gwarancji uzyskania stypendium.
Stypendium specjalistyczne na 8-miesięczny (rok akademicki) pobyt naukowo-badawczy w Izraelu dla studentów, doktorantów i młodych naukowców
Stypendium obejmuje częściową opłatę za studia (50% opłaty za studia, nie więcej niż 6000 USD), Stypendium częściowo pokrywa koszty pobytu w Izraelu. Nie obejmuje natomiast biletu lotniczego ani ubezpieczenia. Częściowe dofinansowanie kosztów życia w Izraelu jest przekazywana miesięcznie na rachunek otwarty przez studenta w izraelskim banku.
Nauka odbywać się będzie od października 2021 – czerwca 2022.
Kandydaci na stypendium 8-mięsięczne mają obowiązek przesłać potwierdzenie z uczelni o przyjęciu na wybrany przez studenta program lub, gdy wyjazd ma mieć charakter pobytu badawczego, otrzymać list od pracownika naukowego, który wyraża chęć bycia opiekunem naukowym podczas badań studenta w Izraelu (list musi być sporządzony na papierze firmowym uczelni).
W razie pytań dotyczących trybu odbywania stypendium 8-miesięcznego kandydat powinien być w bezpośrednim kontakcie z uczelnią w Izraelu.
Stypendium na letni kurs języka hebrajskiego lub arabskiego
Stypendium obejmuje całość opłaty za kurs językowy, zakwaterowanie, częściowo pokrywa koszty pobytu w Izraelu. Nie obejmuje natomiast biletu lotniczego ani ubezpieczenia.
Stypendium na letni kurs języka hebrajskiego i arabskiego odbywało się będzie na uczelni wyłonionej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela w przetargu.
Stypendium obejmuje ok. 3,5 tygodnia nauki języka hebrajskiego.
Warunki ubiegania się o stypendium
- obywatelstwo polskie;
- wiek do 35 lat (w momencie rozpoczęcia nauki w Izraelu);
- minimum tytuł licencjata lub inżyniera;
- brak wcześniejszego pobytu w Izraelu w ramach stypendium MSZ Izraela;
- bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie;
- jeśli nauka na wybranym kierunku odbywa się w języku hebrajskim, to bardzo dobra znajomość języka hebrajskiego w mowie i piśmie;
- bardzo dobre osiągnięcia naukowe;
- stan zdrowia pozwalający na odbycie studiów za granicą.
Wymagane dokumenty (w języku angielskim)
- wypełniony wniosek aplikacyjny;
- CV;
- list opisujący planowany przebieg studiów i badań podczas pobytu na stypendium;
- oryginały lub potwierdzone notarialnie kopie dyplomów akademickich i informacji o przebiegu studiów
- 2 listy referencyjne od wykładowców akademickich;
- certyfikat znajomości j. angielskiego (i ewentualnie: hebrajskiego);
- 3 fotografie;
- zaświadczenie zdrowotne.
Osoby ubiegających się o pobyt badawczy są zobowiązane do przesłania również:
- programu badań w ramach stażu naukowego w Izraelu;
- informacja, czy kandydat otrzymuje już jakieś inne stypendium;
- w momencie złożenia wniosku bardzo dużym plusem jest nawiązanie wcześniejszego kontaktu z izraelską uczelnią, na której planowane jest odbycie studiów.
Oryginał dokumentów aplikacyjnych w wersji papierowej (w trzech kopiach) należy przesłać do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w Warszawie do 21 marca 2021 r. (decyduje data wpływu) na adres:
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
ul. Polna 40
00-635 Warszawa
Jednocześnie skan elektroniczny należy przesłać pod adres education@warsaw.mfa.gov.il.
Lista uczelni, które obejmuje stypendium rządowe, jest dostępna na stronie Council of Higher Education of Israel.
Studenci, którzy otrzymają pozytywną decyzję przyznaniu stypendium mają obowiązek ubiegać się o wizę studencką A/2 do Izraela. Stypendyści są zwolnieni z opłat za wizę. Wszystkie szczegóły dotyczące wizy znajdą Państwo na stronie embassies.gov.il.
W przypadku uzyskania stypendium, student zobowiązany jest dopełnić formalności związanych z zapisaniem się na rok akademicki w uczelni przyjmującej. Dopiero po spełnieniu tego warunku MSZ Izraela uiści opłatę za naukę i uruchomi stypendium.
Informacje pochodzą ze strony: embassies.gov.il.
W naszej bazie czeka na Was wiele innych stypendiów zagranicznych!