Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta
ul. Emilii Plater 28
00-688 Warszawa
tel. 534 217 213
justyna.maziarska@fulbright.edu.pl
fulbright.edu.pl
Fulbright Slavic Award na rok 2025/2026
organizator:Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta
Fulbright Slavic Award na rok 2025/2026
Fulbright Slavic Award to stypendium dydaktyczne przeznaczone dla osób zatrudnionych w polskich instytucjach szkolnictwa wyższego, których zainteresowania naukowe związane są z kulturą (literaturą, mediami, sztuką) lub historią, polityką, ekonomią Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Stypendium jest skierowane również do osób ze znajomością realiów (literatury, sztuki, historii) USA, chcących upowszechniać wiedzę o Polsce wśród amerykańskich studentów i studentek. Stypendium umożliwia prowadzenie zajęć dydaktycznych na jednym z dwóch uniwersytetów współpracujących z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta: University of Illinois w Chicago (UIC) oraz The Ohio State University w Columbus (OSU). Ostateczny układ i tematyka kursów będą uzgodnione wspólnie przez wykładowców oraz instytucje goszczące.
Stypendium jest finansowane przez amerykański Departament Stanu, polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz instytucje goszczące.
Termin składania wniosków
Nabór wniosków na wyjazd w roku akademickim 2025-2026 trwa do 9 grudnia 2024 do godz 15:00 czasu polskiego.
Długość i planowana liczba stypendiów
Stypendia oferowane są na 4 miesiące.
Planowana liczba stypendiów: 2 (po jednym stypendium w każdej uczelni współpracującej z Komisją w ramach programu Fulbright Slavic Award).
Wymagania formalne
O udział w programie Fulbright Slavic Award mogą ubiegać się osoby, które:
- Są obywatelami polskimi i nie posiadają podwójnego, polskiego i amerykańskiego obywatelstwa lub karty stałego pobytu w USA (zielonej karty).
- Posiadają co najmniej stopień naukowy doktora w momencie składania wniosku.
- Są pracownikami działających w Polsce: uczelni, federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, Polskiej Akademii Nauk i jej instytutów naukowych, instytutów badawczych, międzynarodowych instytutów naukowych, Centrum Łukasiewicz i instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polskiej Akademii Umiejętności i innych podmiotów prowadzących głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły. W celu sprawdzenia, czy instytucja macierzysta osoby zainteresowanej składaniem wniosku o stypendium Fulbrighta znajduje się w wykazie warto skorzystać z wyszukiwarki Instytucje systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
- Są zatrudnione w jednej z ww. wskazanych instytucji na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
Wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego umożliwiającą prowadzenie zajęć dydaktycznych z amerykańskimi studentami (poziom minimum C1).
Spełniają wymogi formalne wizy J1. - Nie przebywają w USA w czasie składania wniosku o stypendium, a ich całkowity pobyt w USA w ciągu ostatnich 6 lat poprzedzających złożenie wniosku jest krótszy niż 5 lat.
Preferowane są osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat przebywały w USA krócej niż 9 miesięcy.
Kogo organizatorzy szukają?
- Osób z przemyślanymi, merytorycznymi pomysłami na projekty dydaktyczne poparte aktywnością w środowisku akademickim, dotychczasowymi osiągnięciami naukowymi i publikacjami.
- Osób ciekawych świata i otwartych na nowe doświadczenia naukowe i pozaakademickie.
- Osób gotowych reprezentować polską naukę i kulturę w USA.
- Osób reprezentujących wszelkie dyscypliny nauki objęte programem.
- Organizatorzy zwracają uwagę na to, by wybierając najlepsze projekty pod względem akademickim nie tracić z pola widzenia różnorodności reprezentowanej przez kandydatów i móc ją odzwierciedlać w naszych programach: naszymi stypendystami zostają osoby z różnych regionów i miast Polski, mniejszości czy środowisk defaworyzowanych.
- Ważne są realne zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi i umiejętności językowe, pozwalające na pełne skorzystanie z pobytu i swobodny kontakt ze studentami i kadrą akademicką uczelni goszczącej.
Udział w programie obejmuje
- Stypendium
- Wiza J-1
- Opieka medyczna w USA
- Przygotowanie do wyjazdu i opieka w trakcie stypendium
- Przynależność do społeczności absolwentów i absolwentek
Informacje pochodzą ze strony: fulbright.edu.pl
Przejrzyj też inne oferty stypendiów zagranicznych, dostępne w naszej bazie!
Zainteresował Cię Program Fulbright Slavic Award? Wesprzyj nas na Patronite, żebyśmy mogli dodawać ich jeszcze więcej!