Fulbright Junior Research Award to stypendia dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych, przeznaczone na realizację własnego projektu badawczego w USA powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej.
Celem stypendium, trwającego od 4 do 10 miesięcy, jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej.
Przyjmowane są zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem.
Liczba planowanych stypendiów: 18.
Nabór wniosków na wyjazd w roku akademickim 2022-23 trwa do 28 maja 2021 do godz. 23:59 czasu polskiego.
Komisja szuka:
- Osób z przemyślanymi, merytorycznymi pomysłami na badania, które potrafią uzasadnić, że powinny zostać zrealizowane w wybranej instytucji w USA i mogą przyczynić się do rozwoju nauki w Polsce.
- Kandydat powinien być aktywny w środowisku akademickim, posiadać osiągnięcia naukowe i ciekawe publikacje.
- Osób reprezentujących wszelkie dyscypliny studiów objęte programem, przy czym szczególnie zachęcane są do aplikowania kobiety specjalizujące się w dziedzinach ścisłych.
- Zwracana jest uwaga na to, by wybierając najlepsze projekty pod względem akademickim, nie tracić z pola widzenia różnorodności reprezentowanej przez kandydatów – stypendystami zostają osoby z różnych regionów i miast Polski, mniejszości czy środowisk defaworyzowanych.
- Mile widziane są projekty, w które wpisany jest transfer technologii i wiedzy.
- Organizatorzy szukają osób ciekawych świata i otwartych na nowe doświadczenia naukowe i pozaakademickie, gotowych reprezentować polską naukę i kulturę w USA.
- Ważne są dla Organizatorów realne zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi i umiejętności językowe, pozwalające na pełne skorzystanie z pobytu i swobodny kontakt z tamtejszymi specjalistami.
- Prawdziwy “Fulbrighter” to jednak nie tylko aktywny badacz. Stypendystę Fulbrighta charakteryzuje otwartość, kreatywność oraz potencjał, by stać się inicjatorem społecznych zmian, liderem ponadpolitycznego, międzykulturowego dialogu.
Wysokość miesięcznego stypendium szacowana jest przez IIE lub instytucję goszczącą. W ostatnich latach stawki stypendiów w Programie Fulbrighta wzrosły i dla Junior Research Award obecnie wynoszą, przykładowo:
- Indiana University (Bloomington, IN): 1320 USD miesięcznie
- University of Florida (Gainesville, FL): 1410 USD miesięcznie
- University of Virginia (Charlottesville, VA): 1410 USD miesięcznie
- Pennsylvania State University (State College, PA): 1510 USD miesięcznie
- University of Texas (Dallas, TX): 1520 USD miesięcznie
- University of Chicago (Chicago, IL): 1885 USD miesięcznie
- George Washington University (Washington, DC): 2035 USD miesięcznie
- Princeton University (Princeton, NJ): 2055 USD miesięcznie
- Columbia University (New York, NY): 2185 USD miesięcznie
- Boston College (Boston, MA): 2390 USD miesięcznie
- University of California (Berkeley, CA): 2660 USD miesięcznie
Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest stawka dla wybranej instytucji, skontaktuj się z Koordynatorem Programu.
Ostateczna wysokość stypendium zależy od lokalizacji instytucji goszczącej stypendysty, realnych potrzeb oraz dostępnych środków finansowych.
Stypendium obejmuje również:
- Ryczałt na koszty podróży stypendysty do i z USA (1500 USD).
- Jednorazowy dodatek na przeprowadzkę oraz zagospodarowanie się w USA (1300 USD).
- Miesięczny dodatek na pokrycie kosztów związanych z realizacją projektu badawczego, zakup pomocy naukowych lub udział w konferencjach (300 USD).
- Pokrycie kosztów związanych z obowiązkowymi opłatami wymaganymi przez instytucję goszczącą np. uczelniane ubezpieczenie medyczne (zależne od wysokości opłat i dostępnych funduszy).
- Dodatek na pokrycie kosztów utrzymania rodziny (250 USD miesięcznie na każdego towarzyszącego członka rodziny) oraz ryczałt na pokrycie kosztów podróży rodziny do i z USA (1500 USD dla każdego towarzyszącego członka rodziny), jeśli towarzyszy stypendyście przez minimum 80% pobytu w USA. Chęć wyjazdu z rodziną musi zostać zgłoszona w formularzu zgłoszeniowym.
O udział w programie Fulbright Junior Research Award mogą ubiegać się osoby, które:
- Są obywatelami polskimi i nie posiadają podwójnego, polsko-amerykańskiego obywatelstwa lub karty stałego pobytu w USA (zielonej karty).
- Przygotowują rozprawę doktorską w polskich podmiotach uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora, a ich rozprawa doktorska będzie ukończona nie wcześniej niż po powrocie ze stypendium.
- Wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.
- Spełniają wymogi formalne wizy J-1.
- Nie przebywają w USA w czasie składania wniosku o stypendium, a ich całkowity pobyt w USA w ciągu ostatnich 6 lat poprzedzających złożenie wniosku jest krótszy niż 5 lat.
- Preferowani są kandydaci, którzy w ciągu ostatnich 5 lat przebywali w USA krócej niż 9 miesięcy.
Szczegółowe informacje na temat Programu i aplikacji znajdują się na stronie Organizatora.
Kontakt do Koordynatora:
Patrycja Donaburska
Starsza Specjalistka ds. Programów
patrycja.donaburska@fulbright.edu.pl
882-013-012
Informacje pochodzą ze strony: fulbright.edu.pl.
Zobacz, jakie inne stypendia w USA znajdziesz w naszej bazie!