Fulbright Graduate Student Award to stypendia dla Polaków zainteresowanych rozpoczęciem studiów drugiego lub trzeciego stopnia w USA. Stypendium przyznawane jest na pierwszy rok studiów magisterskich, doktoranckich lub innych kończących się uzyskaniem dyplomu uczelni amerykańskiej na poziomie graduate (np. Graduate Artist Diploma), z możliwością przedłużenia finansowania na drugi rok studiów.
Przyjmujemy wnioski na wszystkie kierunki studiów z wyłączeniem studiów medycznych wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem, programów LLM (Master of Laws) oraz MBA (Master of Business Administration). Wyjazd jest możliwy na każdą akredytowaną amerykańską uczelnię wyższą na terenie USA.
Liczba planowanych stypendiów: 8
Nabór wniosków na studia rozpoczynające się w roku akademickim 2022-23 trwa do 23 kwietnia 2021 do godziny 23:59 czasu polskiego.
Komisja szuka:
- Osób, które wiedzą, dlaczego chcą studiować właśnie w USA i potrafią przekonać Komisję, że pobyt na amerykańskiej uczelni świetnie wpisuje się w ich plany naukowe i/lub zawodowe po powrocie do Polski.
- Osób reprezentujących wszelkie dyscypliny studiów objęte programem, przy czym szczególnie zachęcamy do aplikowania kobiety specjalizujące się w dziedzinach ścisłych.
- Zwracamy uwagę na to, by wybierając najlepsze projekty pod względem akademickim, nie tracić z pola widzenia różnorodności reprezentowanej przez kandydatów i móc ją odzwierciedlać w naszych programach.
- Mile widziane są projekty, w które wpisany jest transfer technologii i wiedzy.
- Ważne są dla nas realne zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi i umiejętności językowe, pozwalające na pełne skorzystanie z pobytu i swobodny kontakt z tamtejszymi specjalistami.
- Prawdziwy “Fulbrighter” to jednak nie tylko aktywny student i absolwent. Stypendystę Fulbrighta charakteryzuje otwartość, kreatywność oraz potencjał, by stać się inicjatorem społecznych zmian, liderem ponadpolitycznego, międzykulturowego dialogu.
O stypendium Fulbright Graduate Student Award mogą się ubiegać osoby, które:
- Są obywatelami polskimi i nie posiadają podwójnego polskiego i amerykańskiego obywatelstwa lub karty stałego pobytu w USA (zielonej karty).
- Posiadają co najmniej stopień licencjata/inżyniera w momencie składania wniosku o stypendium lub uzyskają dyplom najpóźniej do czerwca w roku wyjazdu (studia nie muszą być ukończone w Polsce).
- Uzyskały wysoką średnią z toku studiów i mogą wykazać się wyróżniającymi osiągnięciami oraz sprecyzowanymi zainteresowaniami naukowymi.
- Wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.
- Spełniają wymogi formalne wizy J-1.
- Nie przebywają w USA w czasie składania wniosku o stypendium, a ich całkowity pobyt w USA w ciągu ostatnich 6 lat poprzedzających złożenie wniosku jest krótszy niż 5 lat.
- Preferowani są kandydaci, którzy w ciągu ostatnich 5 lat przebywali w USA krócej niż 9 miesięcy.
Udział w Programie obejmuje m.in.:
Pomoc w przygotowaniu aplikacji do uczelni amerykańskiej.
Kandydaci nominowani do stypendium Fulbright Graduate Student Award mają do wyboru jeden z dwóch trybów:
- IIE-Placed – doradcy z Institute of International Education (IIE) – instytucji administrującej Programem Fulbrighta w USA, wspierają kandydata w wyborze uczelni, a następnie w jego imieniu składają wymagane dokumenty do uczelni amerykańskich oraz negocjują z uczelniami jak najlepsze warunki. Kandydat nie ponosi żadnych kosztów związanych ze złożeniem aplikacji oraz podejściem do wymaganych egzaminów GRE oraz TOEFL. Uczelnie i programy preferowane przez kandydata zostaną wzięte pod uwagę pod warunkiem, że jego kwalifikacje, wedle oceny IIE, będą spełniać wymogi aplikacyjne, a program będzie dopasowany do potrzeb i celów kandydata. Standardowa liczba wniosków składanych przez IIE w imieniu kandydata to 4.
- Self-Placed – kandydat ma pełną dowolność wyboru uczelni i programu, samodzielnie składa wszelkie wymagane dokumenty do dowolnej liczby programów w uczelniach amerykańskich, ponosząc koszty z tym związane, np. koszty testów i opłat aplikacyjnych, oraz samodzielnie negocjuje z uczelniami warunki przyjęcia. Na każdym etapie przygotowywania aplikacji kandydat może skorzystać z bezpłatnej porady doradcy EducationUSA oraz Koordynatora Programu.
Stypendium:
Stypendia przyznawane są w wysokości do 47 000 USD i przeznaczone są w pierwszej kolejności na pokrycie kosztów utrzymania stypendysty. Wysokość miesięcznego stypendium szacowana jest przez IIE lub uczelnię goszczącą. W ostatnich latach stawki stypendiów w Programie Fulbrighta dla studentów wzrosły i obecnie wynoszą przykładowo:
- Indiana University (Bloomington, IN): 1320 USD miesięcznie
- University of Florida (Gainesville, FL): 1410 USD miesięcznie
- University of Virginia (Charlottesville, VA): 1410 USD miesięcznie
- Pennsylvania State University (State College, PA): 1510 USD miesięcznie
- University of Texas (Dallas, TX): 1520 USD miesięcznie
- University of Chicago (Chicago, IL): 1885 USD miesięcznie
- George Washington University (Washington, DC): 2035 USD miesięcznie
- Princeton University (Princeton, NJ): 2055 USD miesięcznie
- Columbia University (New York, NY): 2185 USD miesięcznie
- Boston College (Boston, MA): 2390 USD miesięcznie
- University of California (Berkeley, CA): 2660 USD miesięcznie
Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest stawka dla wybranej uczelni, skontaktuj się z Koordynatorką Programu.
Ostateczna wysokość stypendium zależy od lokalizacji instytucji goszczącej, realnych potrzeb oraz dostępnych środków finansowych.
Stypendium obejmuje również:
- Ryczałt na koszty podróży stypendysty do i z USA (1500 USD).
- Częściowe lub całkowite pokrycie kosztów czesnego i/lub opłat wymaganych przez instytucję goszczącą, w tym opłat związanych z uczelnianym ubezpieczeniem medycznym (zależnie od dostępnych środków).
- Jednorazowy dodatek na przeprowadzkę oraz zagospodarowanie w USA (1300 USD).
- Jednorazowy dodatek przeznaczony na pokrycie kosztów związanych z udziałem w konferencjach lub zakup pomocy naukowych (1000 USD).
Komunikat w związku z COVID-19: Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, możliwość realizacji stypendium będzie uzależniona od wielu czynników, w tym między innymi od trybu działania instytucji goszczącej, dostępności zasobów niezbędnych do realizacji projektu, możliwości uzyskania wizy i podróży stypendysty do USA, ograniczeń przy przekraczaniu granicy oraz zmieniających się zaleceń dotyczących podróży lub zdrowia.
Szczegółowe informacje na temat Programu i aplikacji znajdują się na stronie Organizatora.
Kontakt do Koordynatora:
Patrycja Donaburska
Starszy Specjalista ds. Programów
patrycja.donaburska@fulbright.edu.pl
882-013-012
Informacje pochodzą ze strony: fulbright.edu.pl.