Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
ul. Grunwaldzka 15
35-959 Rzeszów
tel. 17 867 11 14
www.ko.rzeszow.pl
Stypendia Ministra Edukacji Narodowej dla uczniów z wij. podkarpackiego
organizator:Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
Stypendia Ministra Edukacji Narodowej dla uczniów z wij. podkarpackiego
Stypendium Ministra Edukacji Narodowej, podobnie jak wszystkie świadczenia o charakterze motywacyjnym, jest przyznawane uznaniowo. Kryteria typowanego przez szkoły kandydata wynikają z zapisów art. 90i ww. ustawy, który brzmi:
Art. 90i. 1. Stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania może być przyznane uczniowi szkoły publicznej dla młodzieży lub szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej dla młodzieży, uzyskującemu wybitne osiągnięcia edukacyjne, w szczególności:
1). laureatowi międzynarodowej olimpiady lub laureatowi i finaliście olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju;
2). laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe;
3). uczniowi szkoły ponadgimnazjalnej uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki;
4). uczniowi uczestniczącemu w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów;
5.) uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.
2. Stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania przyznaje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.
3. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania ogłasza na stronach internetowych właściwego ministerstwa liczbę stypendiów oraz wysokość stypendium w każdym roku szkolnym.
Pojęcie „szkoły dla młodzieży” oznacza, iż chodzi o wszystkie szkoły ponadgimnazjalne, do których przyjmuje się osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, ale nie wyklucza przyznawania stypendium wybitnym gimnazjalistom.
Stypendystami ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania mogą być również uczniowie, którzy w bieżącym roku szkolnym, tj. 2010/2011 ukończyli szkołę ponadgimnazjalną. Do wniosku należy dołączyć kopie zaświadczeń, dyplomów i innych dokumentów potwierdzających osiągnięcia kandydatów tylko w ostatnim roku szkolnym oraz potwierdzoną kopię arkusza ocen.
W przypadku stypendium Ministra Edukacji Narodowej obowiązują następujące procedury i terminy:
Rada pedagogiczna, na podstawie uchwały podjętej po zakończeniu klasyfikacji rocznej i po zasięgnięciu opinii rady szkoły (jeśli została powołana) przedstawia kuratorowi oświaty wnioski kandydatów do stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania:
– do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych – w przypadku uczniów klas programowo najwyższych,
– do 10 lipca 2011 r. – w przypadku uczniów pozostałych klas.
Wnioski kandydatów ze szkół artystycznych należy kierować do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje pochodzą ze strony www.ko.rzeszow.pl