Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
ul. Polna 40
00-635 Warszawa
tel. 22 390 35 72
magdalena.kowalczyk@nawa.gov.pl
https://nawa.gov.pl/
Program im. Stanisława Ulama dla zagranicznych naukowców
organizator:Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Program im. Stanisława Ulama dla zagranicznych naukowców
Program zapewnia finansowanie stypendium obejmującego koszty utrzymania zagranicznego naukowca w czasie pobytu naukowego w Polsce, który może trwać od 6 do 24 miesięcy.
Celem programu im. Stanisława Ulama jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwoli na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę. W ramach programu możliwe będzie zaproszenie do polskich instytucji nauki i szkolnictwa wyższego naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki i pochodzących z różnych krajów na świecie. Uczelnie oraz instytuty naukowe oraz badawcze będą mogły zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty.
Dzięki programowi możliwy będzie stopniowy wzrost liczby zagranicznych naukowców zaangażowanych w badania naukowe i dydaktykę w Polsce, a także nawiązanie bądź pogłębienie kontaktów międzynarodowych z zagranicznymi instytucjami.
Uprawnieni wnioskodawcy
Aplikację w programie składa indywidualny naukowiec, który uzyskał stopień naukowy doktora w kraju innym niż Polska, nie posiada polskiego obywatelstwa, a także co najmniej od 2017 r. nie mieszkał, nie pracował ani nie studiował w Polsce. Warunek nieposiadania obywatelstwa polskiego nie dotyczy osób będących obywatelami polskimi, których pełen cykl studiów doktoranckich sfinansowany został przez Rząd RP; osoby te są uprawnione do udziału w programie.
Program otwarty jest dla naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki.
Zakres tematyczny działań realizowanych w ramach Programu
W ramach Programu możliwe są przyjazdy, których celem jest:
- odbycie pierwszego lub kolejnego stażu podoktorskiego;
- prowadzenie badań naukowych, w tym we współpracy z polskimi naukowcami lub grupami badawczymi;
- pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej;
- prowadzenie zajęć dydaktycznych w ośrodku goszczącym.
Termin realizacji stypendium i finansowanie
Pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać od 6 do 24 miesięcy, przy czym mogą w nich uczestniczyć członkowie najbliższej rodziny przyjeżdżającego do Polski naukowca, a w przypadku udziału w programie osoby niepełnosprawnej – jej opiekun.
Naukowcy przyjeżdżający do polskich instytucji naukowych w ramach programu otrzymają na czas pobytu comiesięczne stypendium oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży.
Przyjazd w ramach stypendium nie może nastąpić wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. ani później niż 1 września 2021 r.
Termin składania wniosków
Nabór wniosków w Programie będzie prowadzony w terminie od 15 stycznia do 23 kwietnia 2020 roku do godz. 15:00 zgodnie z czasem urzędowym obowiązującym na terytorium Polski wyłącznie w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym Agencji.
Informacje pochodzą ze strony: nawa.gov.pl