Biuro Programu "Niepodległa"
ul. Jasna 24
00-054 Warszawa
tel. 22 182 26 00
konkurs@niepodlegla.gov.pl
www.niepodlegla.gov.pl
Konkurs literacki „1920” na opowiadania
organizator:Biuro Programu "Niepodległa"
Konkurs literacki „1920” na opowiadania
Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło ogólnopolski konkurs literacki „1920”. Konkursem pod symbolicznym hasłem „1920” Organizatorzy chcą zachęcić do stworzenia literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów.
Organizatorzy czekają na opowiadania kryminalne (jak policja dawała sobie radę w obliczu groźby nadciągających wojsk radzieckich, kiedy wciąż trzeba było walczyć o utrzymanie lokalnego porządku i bezpieczeństwa?), szpiegowskie (agenci i agentki, radiowywiad, tajne plany i wykradzione dokumenty…), a także obyczajowe (jak wyglądało życie w roku 1920, z czym mierzyło się społeczeństwo?), czy nawet romanse (bo przecież miłość w czasach wojny jest nieodzowna!).
W konkursie gatunek nie stawia ograniczeń – przyjmowane są zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Prace mogą być wymysłem wyobraźni autorów, mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, mogą być także zapisem rodzinnych historii. Może być dramatycznie, romantycznie, z dreszczykiem bądź na wesoło. Organizatorzy chcą wiedzieć, jak według współczesnych Polaków mógł wyglądać rok 1920!
Ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej, Organizatorzy zachęcają, aby w pracach pojawił się motyw walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związany z Bitwą Warszawską.
ZASADY UDZIAŁU
Zgłaszana praca nie może przekraczać objętości 30 000 znaków ze spacjami. Konkurs jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 16. rok życia.
Termin nadsyłania prac uległ przedłużeniu: prace należy przesyłać do 31 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Jedna osoba może zgłosić jeden tekst.
UWAGA! Tekstów nie należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, a jedynie wybranym przez siebie pseudonimem i tytułem pracy. W treści maila należy podać swój pseudonim, tytuł tekstu oraz dane kontaktowe. Niezbędne jest załączenie oświadczenia konkursowego (może być skan/zdjęcie wypełnionego oświadczenia konkursowego).
Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest warunkiem udziału w konkursie. Wyrażenie zgody na akceptację Regulaminu następuje poprzez złożenie oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 2.
CO MOŻNA WYGRAĆ?
Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne: do 10 nagród równoważnych, w wysokości 4 tysięcy złotych brutto każda. Niewykluczone są także nagrody dodatkowe, nieujęte w regulaminie.
Organizator postara się najlepsze prace wydać w antologii pokonkursowej (razem z tekstami członków jury), która ukaże się w setną rocznicę podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką: 18 marca 2021 roku.
W komisji konkursowej zasiądą m.in. przedstawiciele Biura Programu „Niepodległa”, uznani pisarze oraz przedstawiciele wydawnictwa. Ogłoszenie wyników nastąpi w październiku 2020. Organizatorzy skontaktują się ze zwycięzcami, a lista nagrodzonych pojawi się m.in. na stronie www.niepodlegla.gov.pl.
Podobnie jak miało to miejsce przy okazji „Stulecia kryminału”, tak i teraz Organizatorzy chcą, aby antologia pokonkursowa pomagała innym, dlatego zyski ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele charytatywne.
WAŻNE TERMINY:
- 15 czerwca 2020 – ogłoszenie konkursu na www.niepodlegla.gov.pl oraz w mediach społecznościowych
- 15 sierpnia 2020 – koniec naboru prac konkursowych
- Do 15 października 2020 – ogłoszenie wyników konkursu
- marzec 2021 – premiera antologii pokonkursowej
UWAGA! Terminy mogą ulec zmianie.
Pełna dokumentacja konkursowa znajduje się w załącznikach poniżej.
Informacje pochodzą ze strony: niepodlegla.gov.pl
Konkursy literackie znajdują się w naszej bazie portalu Moje Stypendium!
Kontakt
Dokumenty
do pobrania