22.04.2020
Jak uczyć się online? Garść porad i linków
Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas pracuje lub uczy się zdalnie. W nietypowym okresie trudności może sprawiać nie tylko nowa organizacja pracy czy nauka online, ale też pytanie, jak rozwijać swoje pasje nie wychodząc z domu?
Zespół portalu MojeStypendium.pl przygotował dla Was kilka wskazówek, które – mamy nadzieję – pomogą Wam w „przestawieniu się” na nowy tryb. Jednocześnie, dzięki nowym technologiom, mamy dostęp do ogromnej ilości materiałów edukacyjnych on-line. Wiele z nich jest dostępnych za darmo lub za niewielką opłatą.
Nauka online – przydatne strony i portale
Kursy z różnorodnych dziedzin
- Khan Academy to strona oferująca krótkie kursy i filmiki z różnorodnych dziedzin, dla młodszych i starszych. Dzięki Fundacji Edukacja dla Przyszłości, strona jest dostępna po polsku.
- Na platformie Coursera wiele uniwersytetów i instytucji edukacyjnych oferuje kursy z szerokiej gamy dziedzin. Choć za część kursów należy zapłacić, wiele z nich jest dostępnych całkowicie za darmo. Większość kursów jest prowadzona w języku angielskim, istnieje jednak możliwość włączenia polskich napisów. Podobną do Coursery platformą jest anglojęzyczna strona edX, dzięki której możliwa jest nauka online kursów z uniwersytetów na całym świecie.
- Znana jest Wam zapewne formuła Ted Talk – przemówień na różnorodne tematy, wygłaszanych przez ekspertów i ekspertki z całego świata. Na stronie dostępne jest za darmo ponad 3 tysiące nagrań, wiele z polskimi napisami.
- Szukacie podręczników w wersji online? Zajrzyjcie na stronę epodreczniki.pl.
Nauki ścisłe i kierunki techniczne
- Adamed SmartUp na swojej platformie wiedzy oferuje dużo darmowych filmików z zakresu biologii, chemii i fizyki.
- Zainteresowani kosmosem znajdą wiele edukacyjnych filmików o tematyce kosmicznej na stronie Centrum Nauki Kopernik.
- Pasjonaci programowania mogą skorzystać z darmowych, interaktywnych kursów na Codecademy. Za to portal Udacity ze względu na obecną sytuację udostępnia swoje kursy nowym użytkownikom za darmo przez 30 dni.
- Na swoim kanale Youtube Pan Belfer w krótkich filmikach wyjaśnia zagadnienia z dziedziny chemii.
Języki obce
- Na pewno znacie słynne na całym świecie Duolingo. Bardziej zaawansowanych może zainteresować także podobna aplikacja Memrise.
- Jeśli szukacie indywidualnych korepetycji z wybranego języka – lub sami chcecie ich udzielać – zajrzyjcie na platformę iTalki.
- Wiele darmowych materiałów do nauki języka, przystosowanych do różnych poziomów, znajdziecie też na stronach serwisów radiowych wybranego kraju. BBC, Deutsche Welle, RFI to tylko parę przykładów.
- Jeśli zaś uczycie się języka angielskiego, na kanale Youtube Po cudzemu znajdziecie wiele krótkich filmików objaśniających tajniki wymowy czy odmiany.
Kultura i sztuka
- W serwisie Polona, prowadzonym przez Bibliotekę Narodową, znajdziemy mnóstwo zdigitalizowanych perełek – rycin, rękopisów, książek, pocztówek, plakatów i nie tylko.
- WolneLektury.pl to wirtualna biblioteka, udostępniająca za darmo wiele książek i tekstów literackich w formie ebooków i audiobooków.
- W serwisie Ninateka za darmo dostępne jest ponad 7 tysięcy plików audio i wideo – filmów fabularnych i dokumentalnych, audycji radiowych, rejestracji spektakli teatralnych i wiele innych. Ninateka oferuje również specjalne konto EDU dla uczniów i nauczycieli.
- Wiele darmowych kursów z zakresu projektowania, fotografii i innych kreatywnych dziedzin znajdziemy na anglojęzycznym portalu Skillshare.
- Dzięki Google Arts and Culture możemy wirtualnie zwiedzać muzea na całym świecie, oglądać obrazy z bardzo bliska, czy uczyć się ciekawostek na temat kultury, sztuki i historii.
Praca i nauka z domu – garść wskazówek
1. Wydziel miejsce i czas do pracy
Kiedy pracujemy w biurze, chodzimy do szkoły czy na uczelnię, łatwo nam rozdzielić przestrzenie do nauki, pracy i relaksu. Praca i nauka przy biurku w sypialni czy przy kuchennym stole sprawia, że trudniej jest nam rozdzielić obowiązki od czasu wolnego. Często przez to ciężko jest się skupić. W ponownym wytyczeniu granic między życiem zawodowym i osobistym może pomóc trzymanie podobnej rutyny, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni wcześniej, oraz – na tyle na ile to możliwe – oddzielenie przestrzeni przeznaczonej do pracy. Nawet drobne gesty, takie jak na przykład praca przy jednej części kuchennego stołu, a jedzenie obiadu przy innej, mogą być pomocne.
2. Zrób plan lub to-do listę
Pracując czy ucząc się w domu, znacznie łatwiej jest nam się rozproszyć. Zaczynamy przygotowywać raport, ale przypomniało nam się, że mamy wysłać maila, co kieruje nas w stronę ciekawego artykułu… i tak minęło pół dnia, a my na dobre nie skupiliśmy się na niczym. Z pomocą przychodzi spisanie planu działania na dany dzień lub to-do listy. Jeśli mamy problem z określeniem, od którego zadania powinniśmy zacząć, pomocne może być ułożenie ich według wagi i pilności (w ten sposób powstają cztery grupy zadań: ważne i pilne, nieważne i pilne, ważne i niepilne, oraz nieważne i niepilne).
3. Nie zapominaj o przerwach
Choć samo skupienie się w domu – zwłaszcza jeśli dzielimy naszą przestrzeń do pracy z innymi osobami – może stanowić wyzwanie, równie trudne jest wyrwanie się z pracy. Zacieranie się granic między pracą a życiem prywatnym może łatwo sprawić, że zapominamy „wyjść z pracy” czy pracujemy kilka godzin bez przerwy. Tu z pomocą może przyjść technika Pomodoro lub aplikacje do mierzenia czasu pracy takie jak Toggl.
4. Bądź w kontakcie
Ważnym i niezastąpionym elementem pracy, szkoły czy uczelni są ludzie – nawet w trybie zdalnym nie zapominajmy o komunikacji z nimi. Wspólne przedyskutowanie zadań w pracy czy nauka z przyjaciółmi nie tylko pomagają w produktywności, ale też sprawiają, że w sytuacji izolacji społecznej czujemy się trochę mniej samotni.
Nie zapominajcie!
Obecna sytuacja jest trudna i niecodzienna – to zdalna praca i nauka online w trakcie globalnego kryzysu. Zewsząd słyszymy sygnały, jak powinniśmy produktywnie wykorzystać czas w domu. Jednak równie ważny jest relaks, zadbanie o siebie, zdrowie i równowaga psychiczna. Jeśli nie mamy siły na naukę dodatkowych rzeczy, czy z trudnością przychodzi nam skupienie się – bądźmy dla siebie wyrozumiali. 🙂
Co dalej?
Tymczasowość sytuacji jest wyzwaniem, jeśli jednak snujecie plany na przyszłość i szukacie możliwości wsparcia swojego rozwoju – zajrzyjcie do naszych baz stypendiów krajowych i zagranicznych, konkursów i staży. Nadal niemal codziennie dodajemy nowe oferty do bazy. Wielu organizatorów w związku z obecną sytuacją przedłuża nabór do programów stypendialnych lub umożliwia aplikację wyłącznie online. Warto więc regularnie zaglądać na naszą stronę! A jeśli chcecie co miesiąc dostawać ciekawe oferty wprost do swojej skrzynki – zapiszcie się na nasz newsletter.
Życzymy Wam powodzenia, zdrowia i siły!
Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o stypendiach, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! Dziękujemy!
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.