6.11.2024
Za co można dostać stypendium? Nietypowe programy stypendialne
Jak wiecie z naszych wcześniejszych artykułów, w Polsce przyznawane są przede wszystkim stypendia naukowe, sportowe, artystyczne i socjalne. Ale na tym nie koniec. Na naszej stronie znajdziecie też kategorię „inne”, pod którą znajdują się stypendia nie do końca pasujące do tych bardziej powszechnych kryteriów. Okazuje się, że na pytanie „Za co można dostać stypendium?” odpowiedź nie musi brzmieć: za wysokie oceny albo niesamowite osiągnięcia. Dzisiaj prezentujemy Wam kilka przykładów z Polski i ze świata, które udowadniają, że każdy pasjonat może znaleźć swoją niszę…
Za co można dostać stypendium w USA?
W Stanach Zjednoczonych stypendia to popularna metoda płacenia za niekiedy bardzo wysokie czesne na studiach. Nic dziwnego, że program stypendialny jest w tym kraju niezwykle rozbudowany i znajdziemy w nim oferty zdecydowanie nieszablonowe.
Jesteś fanem The Walking Dead albo The Last Of Us? W takim razie na pewno masz opracowany plan ucieczki w czasie zombie apokalipsy. Uczniowie w USA mogą się wykazać takim pomysłem, składając podanie o Stypendium Apokalipsy Zombie. Aby mieć szansę otrzymać 2000 dolarów, muszą krótko opisać swój plan ucieczki.
O większą kwotę walczą osoby aplikujące o stypendium Doodle 4 Google. Stypendium wynosi aż 55 tysięcy dolarów na pokrycie kosztów studiów oraz 50 tysięcy dolarów dla szkoły lub organizacji non-profit. Aplikanci tworzą projekt doodle’a, czyli unikalnej odmiany logo Google, która zastępuje standardowe logo dla uczczenia święta, wydarzenia, osiągnięć lub ludzi. Poza nagrodą pieniężną, zwycięskie doodle na 24 godziny znajdzie się na stronie google.com. Warto się postarać!
Jeśli zombie czy twórczość artystyczna to nie Wasza bajka, to może kulinaria? Marka masła orzechowego Jif organizowała niegdyś stypendium na studia w wysokości 25 tysięcy dolarów! Należało tylko przygotować propozycję kanapki z wykorzystaniem masła orzechowego. Najciekawszy pomysł wygrywał! To stypendium już nie istnieje, ale wiele innych wciąż czeka na młodych Amerykanów. Niestety, większość z nich dostępna jest tylko dla obywateli Stanów Zjednoczonych lub terenów zależnych (możecie natomiast rozejrzeć się za stypendiami pozwalającymi na wyjazd do USA).
Za co można dostać stypendium w Polsce?
W Polsce nie mamy tak rozwiniętej kultury stypendiów jak w USA. Jednak to nie oznacza, że możliwości stypendialne kończą się na wysokiej średniej albo kryterium dochodowym!
Jeśli kogoś intryguje, za co można dostać stypendium poza dobrymi ocenami, to ucieszy go na przykład informacja o istnieniu stypendium Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego. Organizatorzy chcą uhonorować osoby aktywne, twórcze, zdeterminowane i wystrzegające się konformizmu. Olimpiady czy konkursy są mile widziane – nie liczy się jednak miejsce w nich zajęte, a sam fakt chęci rozwoju.
Innym przykładem może być program ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Tu kluczową rolę grają pasje i plany młodych aplikantów. Stypendyści dostają przede wszystkim wsparcie indywidualnego opiekuna naukowego oraz możliwość udziału w różnych zajęciach i warsztatach. Dzięki temu mogą w pełni rozwinąć swój potencjał.
Istnieją także stypendia skierowane do konkretnych grup. Jakie? Na przykład Słodycz Wiedzy dla dzieci z cukrzycą, stypendia WaterWipes™ Pure Foundation Fund dla położnych, czy stypendium im. Olgi Rok dla bibliotekarek
Stypendium wybrane na miarę
Możliwości uzyskania stypendium naprawdę nie kończą się na Twojej średniej ocen lub sytuacji materialnej! Jeśli jesteś osobą aktywną, ciekawą świata, a przede wszystkim posiadającą pasję, którą ciągle rozwijasz, to z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Najważniejsze to być sobą i odnaleźć swoją własną drogę. Istnieją fundatorzy, którzy doceniają nawet najbardziej nieszablonowe pomysły. Wystarczy tylko (albo aż!) przekonać ich, że to właśnie Ty rozwiniesz skrzydła za pomocą ich stypendiów.
Pozostaje nam zaprosić Cię do śledzenia naszej bazy stypendiów (krajowych i zagranicznych!), gdzie z pewnością znajdziesz ofertę, która będzie pasować do Ciebie jak ulał.
Jeśli ten artykuł Was zainteresował i chcielibyście takich treści czytać więcej, możecie wesprzeć nas cegiełką, abyśmy mogli dalej dostarczać Wam informacji o stypendiach! Dziękujemy!
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.