
22.04.2025
Kto dostaje stypendium i co znaczy stypendium? Wiemy z „Mapy stypendiów IV”!
Dzięki analizie wyszukiwań w internecie i wieloletnim doświadczeniu rozmów z młodzieżą wiemy, jakie są najczęsztsze pytania dotyczące stypendiów. Po pierwsze: kto dostaje stypendium? Po drugie: co znaczy stypendium? Mamy dla Was odpowiedzi na oba pytania, które poparte są naszą kilkunastoletnią praktyką i najnowszym raportem z badań „Mapa stypendiów IV”!
Kto dostaje stypendium w Polsce?
Stypendia społeczne
Społeczne programy stypendialne najczęściej kierowane są do uczniów – aż jedna trzecia wszystkich inicjatyw wspiera właśnie młodych ludzi w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Studenci również mogą liczyć na niemałą część ofert – to około 16% programów.
Choć doktoranci i naukowcy też czasem trafiają na stypendialne wsparcie, to jednak należą raczej do rzadziej wspieranych grup.
Dodatkowo, organizatorzy programów stypendialnych szczególnie chętnie pomagają osobom uzdolnionym artystycznie i sportowo.
Co ważne, konkretne stypendia zazwyczaj są przeznaczone dla konkretnej grupy odbiorców, np. uczniów szkół podstawowych z danej miejscowości, osób o statusie studenta lub doktoranta, naukowców (osób ze stopniem naukowym doktora). Są też np. stypendia dla osób pełnoletnich o znaczących osiągnięciach artystycznych/sportowych, programy dla określonych grup zawodowych (np. stypendia dla bibliotekarek) czy dla kilku grup jednocześnie (np. stypendia naukowe dla uczniów, studentów i doktorantów).
Organizatorzy stypendiów, które badaliśmy w „Mapie stypendiów IV” i o których piszemy na naszym portalu Moje Stypendium – czyli fundacje, samorządy, firmy czy szkoły – chętnie inwestują w osoby, które mają talent i pasję: artystów, sportowców czy naukowców. Co ważne, mówimy tu o tzw. społecznym systemie stypendiów, czyli takich, które są finansowane z własnych środków organizatorów, a nie z budżetu państwa. To barwna i różnorodna mozaika programów, które tworzą alternatywę (a czasem uzupełnienie) dla publicznych form wsparcia.
Stypendia z budżetu państwa
Co ważne, także w stypendiach realizowanych bezpośrednio z budżetu państwa, prym wiodą inicjatywy skierowane dla uczniów, studentów, a także młodych badaczy.
Dodatkowo, podobnie jak w przypadku stypendiów społecznych, są też programy dla uzdolnionych sportowo i artystycznie osób.
Do kogo po jakie stypendia?
Po pierwsze, samorządy są liderem w przyznawaniu stypendiów naukowych, sportowych oraz naukowo-artystyczno-sportowych. Wyróżniają się też dużym zaangażowaniem w programy artystyczne. A kto dostaje stypendium od samorządów? Samorządy prowadzą aż 220 z 283 programów przeznaczonych dla uczniów!
Po drugie, fundacje i stowarzyszenia przodują w realizacji programów socjalnych oraz naukowo-socjalnych. Stypendia naukowe to rodzaj stypendiów najczęściej występujący w ofercie programów oferowanych przez te organizacje. A kto dostaje stypendium od nich? Najczęściej uczniowie i studenci.
Po trzecie, połowa stypendiów organizowanych przez firmy to stypendia naukowe. I kto dostaje stypendium od firm? Zazwyczaj też uczniowie i studenci.
Co znaczy i co daje stypendium?
Cele stypendiów
Społeczne programy stypendialne w Polsce coraz bardziej koncentrują się na wspieraniu talentów, osiągnięć i rozwoju osób zdolnych, podczas gdy stypendia socjalne oraz te ukierunkowane na wyrównywanie szans edukacyjnych stają się mniej popularne.
Widoczny jest wyraźny podział:
- samorządy w ramach swoich stypendiów koncentrują się na promowaniu talentów i osiągnięć,
- organizacje pozarządowe skupiają się głównie na celach socjalnych, takich jak pomoc materialna i wyrównywanie szans edukacyjnych.
Co daje stypendium?
Choć najczęściej w Polsce stypendia są realizowane przez wsparcie finansowe i tak kojarzą się większości osób, istnieją programy, które oferują też pozafinansowe formy wsparcia. Jakie? Dla przykładu, warsztaty, szkolenia, mentoring, zakup sprzętu, wyjazdy edukacyjne i integracyjne, kursy językowe, przestrzeń do poznania się… Możliwości jest dużo!
Stypendia dla osób, które tworzą programy stypendialne to przede wszystkim:
- przestrzeń do rozwoju, bezpieczna przystań dająca możliwość skupienia się na własnych aspiracjach, pasjach i edukacji. To parasol, który „buduje ochronę, bezpieczne, cieplarniane warunki do tworzenia”,
- „droga czasem pod górę, ale z nagrodą na końcu” oraz narzędzie, które „dodaje skrzydeł”, by osiągać ambitne cele i rozwijać talenty,
- trampolina – ku nowym możliwościom.
- latarnia morska, która wskazuje właściwy kierunek, „oświetla przyszłość i wyprowadza z manowców”,
- przestrzeń, w której „dzieci same są pilotami swojej przyszłości”, a więc sukces zależy od nich samych,
- „efekt domina, który prowadzi do lepszej przyszłości”.
A z czym Wam kojarzy się stypendium?
Podsumowanie – co znaczą stypendia i dla kogo stypendia?
Podsumowując – pigułka wiedzy praktycznej od nas:
- Stypendia to inicjatywy, które najczęściej mają na celu wspieranie talentów osób zdolnych oraz wyrównywanie szans edukacyjnych osób z mniejszymi szansami. Co ważne, zazwyczaj stypendium to konkretne środki finansowe, przekazywane przez określony czas (np. rok szkolny/akademicki). Jednak coraz więcej programów daje też inne wsparcie – uczestnictwo w ciekawych szkoleniach, wyjazdy integracyjne, networking, mentoring, kursy językowe, zakup sprzętu – to tylko niektóre możliwości, które możecie otrzymać jako stypendyści!
- Stypendia najczęściej skierowane są dla uczniów i studentów. Nie brakuje też programów stypendialnych dla osób utalentowanych sportowo i artystycznie. Zatem jeśli uczysz się lub studiujesz, jesteś opiekunem lub nauczycielem – koniecznie zaprzyjaźnij się z portalem MojeStypendium.pl. Dlaczego? Ponieważ to największa, rzetelna, codziennie aktualizawana baza ogłoszeń stypendialnych, artykułów poradnikowych i publikacji o stypendiach!
A jeśli ciekawi Cię, kto przyznaje stypendia, jakiego rodzaju i jakiej wysokości jest wsparcie stypendialne w Polsce – sięgnij po „Mapę stypendiów IV„. Trzymamy kciuki!
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.