Kierunek :Grecja

21.07.2024

Kierunek: Grecja

Obieramy kierunek – Grecja! W najnowszym artykule z serii Kierunek: Świat przybliżymy Wam tajniki studiów w słonecznej Grecji. Jeśli myślicie o zdobyciu dyplomu w tym kraju – czytajcie dalej!

Z czym Wam się kojarzy Grecja? Z słońcem, plażami i Morzem Egejskim? A może z muzyką bouzouki, białymi domkami na wyspach, czy starożytnymi ruinami w Atenach? Ten piękny kraj na południu Europy to fascynujący kierunek dla osób rozważających studia za granicą. Oferuje bogatą kulturę, wielowiekową historię, zapierające dech w piersiach krajobrazy, a także dynamiczne życie akademickie.

Sprawdźcie też inne nasze artykuły z tej serii – opisaliśmy już mnóstwo krajów!

Artykuł powstał we współpracy z Karoliną Tulik (instagram.com/karolinatulik) – uczestniczką programu Erasmus + w Grecji. Karolina regularnie na swoim instagramie opowiada o swoim naukowym życiu w Grecji, a także o stypendiach, dostępnych w Polsce. 

Czemu Grecja to atrakcyjny kierunek?

Grecja to świetny kierunek dla osób rozważających studia za granicą z wielu powodów. Przede wszystkim, kraj ten oferuje bogatą historię i kulturę, będąc kolebką cywilizacji zachodniej, miejscem narodzin demokracji, filozofii i teatru. Studenci mają niepowtarzalną okazję studiować w otoczeniu starożytnych zabytków i aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym kraju o wyjątkowym dziedzictwie. Warto zaznaczyć, że dla studentów do 25 roku[1] życia wstęp do stanowisk archeologicznych, miejsc historycznych, pomników i muzeów będących własnością państwa i zarządzanych przez greckie Ministerstwo Kultury i Sportu jest bezpłatny.

Dodatkowym atutem są przepiękne krajobrazy – od malowniczych wysp na Morzu Egejskim i Jońskim, przez góry, aż po urokliwe wioski. To idealne miejsce dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Zasługuje na uwagę fakt, że studenci posiadający grecką legitymację bądź międzynarodowi studenci z legitymacją ISIC otrzymują 50% zniżki na przejazdy promami na wyspy.

Ponadto Grecja oferuje również dynamiczne życie akademickie. Znajdują się tu liczne renomowane uniwersytety i instytucje badawcze, oferujące szeroki zakres programów studiów. Greckie uczelnie są dobrze zintegrowane z europejskim systemem edukacyjnym, co ułatwia korzystanie z programów wymiany, takich jak Erasmus+[2]. W Grecji działa 24 publicznych instytucji szkolnictwa wyższego. Wśród nich znajdują się zarówno uniwersytety, jak i instytuty technologiczne. Uniwersytety kładą większy nacisk na teoretyczne i badawcze aspekty nauki, natomiast instytuty technologiczne koncentrują się na praktycznych umiejętnościach i przygotowaniu zawodowym.

Kolejnym plusem są relatywnie niskie koszty życia i studiowania w porównaniu do innych krajów Europy Zachodniej. Koszt wynajmu pokoju dla studenta oscyluje między 300, a 400E miesięcznie, natomiast kawalerkę można wynająć w cenie zaczynającej się od 450E.

Nie można też zapomnieć o smakowitej kuchni greckiej, znanej ze swojej zdrowotności i wyjątkowego smaku. Dania takie jak souvlaki, moussaka, gyro czy świeże owoce morza sprawiają, że życie w Grecji jest jeszcze bardziej atrakcyjne. Ponadto studenci przebywający na wymianie Erasmus mogą liczyć na bezpłatne posiłki na uczelnianych stołówkach.

Jakie są uczelnie w Grecji?

System szkolnictwa wyższego w Grecji ma długą i bogatą historię.  Greckie uczelnie łączą tradycję z nowoczesnością, uczestnicząc w wielu międzynarodowych programach i zajmując wysokie miejsca w światowych rankingach. Co więcej, Grecja jest krajem otwartym na różnorodne środowisko naukowe, przyciągającym studentów z całego świata.

Najstarszą uczelnią wyższą w Grecji, założoną w 1837 roku, jest Narodowy Uniwersytet Kapodistriana w Atenach (NKUA). Uczelnia została nazwana na cześć greckiego polityka i pierwszego gubernatora niepodległej Grecji, Ioannisa Kapodistriasa. NKUA odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu edukacji i badań w Grecji oraz cieszy się wysokim prestiżem zarówno w kraju, jak i za granicą.

Natomiast najstarszą politechniką Grecji jest Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach (NTUA), znany także jako „Metsovio”. Uczelnia została założona w 1837 roku i od tego czasu stała się wiodącą instytucją edukacyjną w dziedzinie inżynierii i technologii.

Kolejną uczelnią wartą przybliżenia jest Panteion University of Social and Political Sciences (Πάντειον Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών) to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni wyższych w Grecji, specjalizująca się w naukach społecznych i politycznych.

Uczelnia została założona w 1927 roku, Panteion University jest jedną z najstarszych uczelni w Grecji, z bogatą historią i tradycją w edukacji społecznej. Uczelnia została nazwana na cześć jej założycieli, Alexandrosa Panteosa i Georgiosa Fragoudisa, którzy dążyli do stworzenia instytucji promującej nauki społeczne i polityczne.

Jak wygląda system nauki w Grecji?

Obowiązkowa edukacja w Grecji rozpoczyna się już w przedszkolu, 4 latki mają obowiązek uczestniczyć w trwającym dwa lata przygotowaniu przedszkolnym. Po przedszkolu dzieci przez 6 lat uczestniczą w edukacji w szkole podstawowej. Nastolatki w wieku od 12 do 15 lat uczęszczają do obowiązkowego gimnazjum. Warto zaznaczyć, że ukończenie szkoły średniej nie jest obowiązkowe.  Edukacja w szkołach ogólnokształcących trwa zazwyczaj 3 lata, natomiast szkołach technicznych i zawodowych 4.

Studia wyższe w Grecji obejmują trzy stopnie: licencjat, magister i doktorat. Licencjat to pierwszy stopień akademicki, który zazwyczaj trwa cztery lata. Po uzyskaniu licencjatu, studenci mogą kontynuować naukę na poziomie magisterskim, który trwa zwykle od jednego do dwóch lat. Programy magisterskie oferują różnorodne specjalizacje, pozwalając studentom rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności w wybranej dziedzinie. Natomiast doktorat jest najwyższym stopniem naukowym, który można uzyskać. Studia doktoranckie wymagają zazwyczaj oryginalnej pracy badawczej i obrony dysertacji i mogą trwać od trzech do sześciu lat. Grecki system ocen na studiach opiera się na skali od 1 do 10, gdzie 5 to ocena minimalna wymagana do zaliczenia przedmiotu.

Organizacja roku akademickiego

Rok akademicki w Grecji zaczyna się w październiku i składa się z dwóch semestrów. Pierwszy semestr trwa od października do lutego, a drugi od marca do lipca. Po każdym semestrze następuje sesja egzaminacyjna, trwająca kilka tygodni.

Kierunek: Grecja. Czy trzeba znać grecki, zdać certyfikat językowy żeby studiować?

Jeśli wybierasz program prowadzony w języku greckim, musisz udowodnić znajomość tego języka. Najczęściej akceptowane są certyfikaty znajomości języka greckiego, takie jak:

  • Certyfikat z Centrum Języka Greckiego (ΚΕΓ)
  • Certyfikat uzyskany na greckich kursach językowych organizowanych przez uczelnie

W przypadku programów prowadzonych w języku angielskim, uczelnie zazwyczaj wymagają przedstawienia certyfikatu znajomości języka angielskiego, np.:

  • IELTS (International English Language Testing System)
  • TOEFL (Test of English as a Foreign Language)
  • Cambridge English Qualifications

Kierunek : Grecja – finanse, możliwości i inne ciekawe informacje

Oto garść przydatnych informacji:

  • Raz w tygodniu w każdej dzielnicy odbywa się targ lokalnych farmerów. Ceny produktów są znacznie niższe niż w sklepie, a produkty są świeże i zdrowe.
  • W Grecji nie ma akademików.
  • W Grecji często odbywają się protesty, strajki metra czy okupacje uczelni ( nie ma wtedy zajęć). Na placu Syntagma, praktycznie raz w tygodniu odbywa się jakaś demonstracja.
  • Co roku w listopadzie odbywają demonstracje upamiętniające powstanie politechniki. Obchody te trwają cały tydzień i zajęcia na uczelni są odwoływane.
  • W tym roku akademickim od stycznia do połowy marca uczelnie były zamknięte z powodu protestów studentów oraz nauczycieli akademickich5].

 

Przydatne linki dla studentów w Grecji

https://esngreece.gr/ oraz social media poszczególnych ESN z uczelni, ESN-y tworzą masę świetnych wydarzeń dla studentów, integracji, wyjazdów itp.

https://www.instagram.com/erasmuslifeathens/ konkurencja dla ESN 😛 organizacja, która również tworzy mnóstwo wydarzeń.  

https://www.studyinGreece.gov.gr – rządowy portal informacyjny o studiach w Grecji.

Hellenic Ministry of Education and Religious Affairs http://www.minedu.gov.gr – informacje o rekrutacji i systemie edukacji w Grecji.

Czy Grecja to dla Was atrakcyjny kierunek? Nas przekonuje! Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o studiowaniu w Grecji i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę na Patronite, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! Dziękujemy!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.