jakie są 4 funkcje szkoły

24.04.2025

Jakie są 4 funkcje szkoły? Nie tylko o edukacji…

Po co istnieje szkoła? Na takie pytanie większość osób odpowie zapewne, że jej podstawową funkcją i celem jest przekazywanie wiedzy młodym ludziom. Rozwój intelektualny z pewnością ma ogromną wagę, ale nie jest to jedyne zadanie placówek edukacyjnych. Eksperci pedagogiki wymieniają ich aż cztery! W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie zatem na pytanie: „Jakie są 4 funkcje szkoły?” i przybliżymy trochę cele tej instytucji.

Funkcja kształcąca

Nie da się ukryć, że przekazywanie wiedzy w różnych dziedzinach to podstawowa z 4 funkcji szkoły. Od matematyki po literaturę, od nauk przyrodniczych po języki obce, od przedmiotów artystycznych po techniczne… Tutaj każdy z nas otrzymywał lub otrzymuje podstawowe informacje o świecie. Dzieci i młodzież rozwijają też umiejętności, które pomogą im odnaleźć się w świecie pełnym informacji. Są to na przykład myślenie krytyczne, rozwiązywanie problemów i kształcenie mechanizmów poznawczych. Dzięki tej funkcji młodzi ludzie poznają swoje mocne i słabe strony oraz są w stanie podjąć decyzję, w jakich dziedzinach chcieliby się rozwijać na etapie swojej dalszej edukacji.

Funkcja wychowawcza

Odpowiadając na pytanie „Jakie są 4 funkcje szkoły?” nie można nie wspomnieć o funkcji wychowawczej. Poza dostarczaniem wiedzy o świecie, szkoła ma za zadanie przygotowywać młodych ludzi do życia pod kątem kształtowania postaw moralnych i uczenia funkcjonowania w społeczeństwie. Poprzez codzienny kontakt z nauczycielami czy rówieśnikami, uczniowie i uczennice uczą się współżycia w grupie, rozwiązywania konfliktów, odpowiedzialności, samokontroli, tolerancji i szacunku do innych. Patrząc z tej perspektywy, nauczyciele są nie tylko edukatorami. Mają także rolę pewnego rodzaju mentorów, którzy znacząco wpływają na rozwój osobowości młodzieży.

Funkcja opiekuńcza

Kolejna ważna funkcja szkoły to funkcja opiekuńcza. Współczesna szkoła powinna być instytucją, w której młodzi ludzie nie tylko zdobywają wiedzę, ale także czują się bezpieczni i mogą liczyć na wsparcie. Mają do kogo zwrócić się o pomoc, czy to w problemach zdrowotnych, czy z prośbą o wsparcie psychologiczne. Dla niektórych uczniów szkoła może być jedynym miejscem, które zaspokaja ich potrzeby fizyczne czy emocjonalne. Powinni móc liczyć na wsparcie psychologa (polecamy wywiad dotyczący roli psychologa szkolnego!), pedagoga, doradcy zawodowego czy pielęgniarza/pielęgniarki. W wielu szkołach dzieci mogą zjeść ciepły posiłek albo zostać po lekcjach na świetlicy

Funkcja kulturowa

Ostatnią z 4 podstawowych funkcji szkoły jest funkcja kulturowa. Dotyczy ona przekazywania dziedzictwa kulturowego. Szkoła wprowadza uczniów w świat historii, tradycji i wartości – zarówno ich własnego kraju, jak i innych. Może rozszerzyć ich obraz świata. Przecież temu służy zapoznawanie z muzyką, literaturą, sztuką, teatrem i innymi formami kultury! Zatem właśnie dzięki szkole uczniowie mogą dołączyć do uczestnictwa w kulturze i współtworzyć ją.

Jakie są 4 funkcje szkoły?

Wiemy już, że współczesna szkoła powinna być miejscem nastawionym na wszechstronny rozwój młodzieży. Dlatego właśnie odpowiedź na pytanie „Jakie są 4 funkcje szkoły?” nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Szkoła to instytucja, która nie tylko przekazuje wiedzę (funkcja kształcąca). Pomaga również przygotować dzieci do życia w społeczeństwie i zapoznać je z kluczowymi wartościami (funkcja wychowawcza). Może stanowić bezpieczne miejsce, spełniające potrzeby emocjonalne i zdrowotne (funkcja opiekuńcza). Ponadto pozwala przekazywać dziedzictwo kulturowe (funkcja kulturowa). Każda z tych funkcji ma ogromne znaczenie dla wprowadzenia młodzieży w dorosłe życie, tak w wymiarze społecznym, jak i zawodowym. Dzięki temu szkoła jest miejscem nie tylko nauki, ale także rozwoju osobistego i społecznego.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii szkoły, zapraszamy do naszego artykułu „Kto wymyślił szkołę?”.

Podoba Ci się ten artykuł? Zostań naszym Darczyńcą i pomóż nam się rozwijać!

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.