
9.04.2025
Czy opłaca się iść na staż?
Wielu młodych ludzi stresuje się rozpoczęciem swojej zawodowej drogi. Zdobycie pierwszych doświadczeń na rynku pracy jest kluczowe dla rozwoju kariery. Jednakże studenci lub uczniowie mogą być na początku przytłoczeni i nie wiedzieć, od czego zacząć. Jeśli Wy zastanawiacie się, czy opłaca się iść na staż, żeby zdobyć pierwszy wpis w CV, ten artykuł jest dla Was!
Co to właściwie jest staż?
Zanim przejdziemy do rozważań, czy opłaca się iść na staż, odpowiedzmy sobie na pytanie, co to za rodzaj zatrudnienia. Staż jest formą pracy skierowaną przede wszystkim do młodych ludzi, którzy wkraczają na rynek pracy (głównie studentów lub absolwentów). Ma na celu zdobycie pierwszych umiejętności i doświadczenia zawodowego. Pozwala też stażyście zorientować się, czy dana branża to rzeczywiście przestrzeń, w której chce pracować. Staż trwa zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy i bywa płatny lub bezpłatny, w zależności od ustaleń między pracodawcą i stażystą.
Czy opłaca się iść na staż? Korzyści z odbycia stażu
- Zdobycie doświadczenia – jednym z najważniejszych powodów, dla których opłaca się iść na staż, jest możliwość zdobycia doświadczenia. W wielu branżach niewielkie doświadczenie zawodowe jest jednym z kluczowych elementów, które liczą się w oczach przyszłych pracodawców. Student czy absolwent, który ma w swoim CV staż, udowadnia, że jest przedsiębiorczy i chętny do nauki.
- Rozwój umiejętności – jeśli zastanawiasz się, czy opłaca się iść na staż, aby nauczyć się rzeczy, których nie dała Ci formalna edukacja, to zdecydowanie tak! Pamiętaj, że nauka to nie tylko umiejętności twarde, jak obsługa specjalistycznych programów. Dzięki stażowi nauczysz się też wiele umiejętności miękkich. Zobaczysz, jak pracuje się w zespole, jak się komunikować, jak negocjować czy mediować. To cenne talenty, które będą istotne dla potencjalnego pracodawcy!
- Możliwość poznania branży „od kuchni” – staż pozwala na zadecydowanie, czy dana firm lub branża jest faktycznie dla Ciebie. Poznasz z bliska, jak wygląda codzienna praca w wybranym przez Ciebie zawodzie i czy jest to coś, co chcesz robić przez kilka następnych lat. Pamiętaj, że podczas stażu nie tylko masz nabierać umiejętności, którymi pochwalisz się przed przyszłymi pracownikami, ale też zdobywać wiedzę o rynku pracy i decydować o swojej karierze. To czas dla Ciebie!
- Networking – dzięki uczestniczeniu w stażu masz szansę rozwijać sieć kontaktów. Poznasz ludzi z branży, którzy mogą Ci pomóc w przyszłości znaleźć pracę albo od których możesz się wiele nauczyć.
- Możliwość zdobycia pracy – wielu pracodawców z przyjemnością zatrudni osobę, która już trochę poznała firmę i przejawia potencjał do dalszego rozwoju. Jeśli udowodnisz, że jesteś zaangażowany/a i odpowiedzialny/a, nie jest wykluczone, że po stażu zaproponuje Ci się dalszą pracę np. na stanowisku juniorskim. Oczywiście decyzja należy od Ciebie – jeśli dojdziesz do wniosku, że ta firma lub w ogóle branża Ci nie odpowiada, nie musisz się na to decydować. Przecież dlatego też opłaca się iść na staż!
Potencjalne wady stażu
Staż jako forma zatrudnienia może być bardzo ciekawą opcją dla świeżych osób na rynku pracy, ale nie jest wolna od wad. Warto pamiętać o minusach i podjąć decyzję świadomie.
- Niskie (lub żadne) wynagrodzenie – niewątpliwie jednym z głównych minusów staży jest to, że w wielu przypadkach są one słabo opłacane lub nawet całkowicie bezpłatne. Dla wielu osób będzie to bardzo duża przeszkoda. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na pracę za niską stawkę, bo nie dadzą rady się utrzymać. Warto więc zastanowić się, czy staż w konkretnej firmie będzie w stanie zapewnić Ci odpowiednie wsparcie finansowe.
- Brak gwarancji zatrudnienia – pracodawcy dość często chcą zatrudnić stażystów, którzy się sprawdzili, ale staż, nawet udany, nie zawsze tak się kończy. Może być więc tak, że chociaż poświęcisz na staż dużo czasu, wykażesz się dużym zaangażowaniem i będziesz szybko przyswajać wiedzę, nie otrzymasz na koniec oferty pracy. Pamiętaj, że to świadczy o tym, że się nie sprawdziłeś/aś! Zawsze możesz poprosić pracodawcę o feedback na koniec i pisemne referencje – na pewno zwiększy to Twoje szanse na rynku pracy!
Jak zwiększyć szanse, że staż będzie opłacalny?
Jeśli zdecydujesz, że opłaca się iść na staż, warto zrobić wszystko, by był to czas jak najbardziej wartościowy. Jak się o tym upewnić? Oto dwie kluczowe wskazówki, które pomogą zwiększyć wartość Twojego stażu:
- Wybierz firmę z dobrą opinią i bogatym programem stażowym – obecnie wiele firm prowadzi ciekawe, rozwinięte programy stażowe. Są one starannie przemyślane pod takim kątem, aby zapewnić studentom lub absolwentom jak najwięcej praktycznej wiedzy. Naprawdę czas pożegnać anegdotyczne parzenie kawy przez trzy miesiące! Zanalizuj ogłoszenie stażowe, sprawdzając, czy firma zdaje się mieć pomysł na rozwój swoich stażystów. W ten sposób zwiększysz szanse, że wybierzesz miejsce, w którym będziesz dobrze traktowany/a i wiele się nauczysz. Polecamy naszą wyszukiwarkę – w bazie są same ciekawe, jakościowe i rozwojowe staże!
- Zgodność z Twoimi zainteresowaniami – staż to moment w życiu, w którym możesz się wiele nauczyć, a jednocześnie sprawdzić, czy faktycznie chcesz pracować w danej branży. Znajdź staż zgodny z Twoimi zainteresowaniami i marzeniami, ale zachowaj otwartą głowę. Pamiętaj, że na stażu nie podpisujesz cyrografu. Możesz wiele skorzystać na programie stażowym, ale potem zdecydować, że jednak wolisz iść w inną stronę.
Wiesz, że opłaca się iść na staż? Znajdź ofertę!
- Baza staży na portalu MojeStypendium.pl – baza staży jest stałym elementem portalu od 2013 roku i systematycznie ją rozbudowujemy. Skupiamy się na tym, by były to oferty rzeczywiście wysokojakościowe i takie, na których można się dużo nauczyć. W zdecydowanej większości publikujemy oferty staży płatnych.
- Wielu pracodawców zamieszcza oferty praktyk lub staży na popularnych, ogólnodostępnych z ofertami pracy (przykładami mogą być np. Absolvent.pl, Pracuj.pl, czy RocketJobs) czy na portalach dla studentów (np. EuroStudent.pl).
- Dobrym miejscem do poszukiwania stażu są biura karier na uczelniach. Zwykle mają one możliwość dodawania ogłoszeń przez pracodawców na stronach www. Koniecznie sprawdźcie biuro karier swojej alma mater!
- Chcielibyście się włączyć w działania organizacji społecznych? Warto przejrzeć oferty staży na portalu NGO.pl. Jeśli zaś chcielibyście zdobyć doświadczenie zawodowe w instytucjach kultury, warto zajrzeć na stronę Pracuj w Kulturze, prowadzoną przez Narodowe Centrum Kultury.
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.