7.11.2024
Jak stworzyliśmy stypendium „Społeczni Bohaterowie” z Fundacją Klementyna
Kiedy Fundacja Klementyna zgłosiła się do nas z zamiarem stworzenia unikalnego stypendium, wiedzieliśmy, że przed nami stoi inspirujące wyzwanie. Koncepcja stypendium Społeczni Bohaterowie bardzo do nas przemówiła. Ponadto Fundacja, której misją jest wspieranie osób starszych i angażowanie wolontariuszy w działania na rzecz lokalnej społeczności, chciała uhonorować tych, którzy poświęcają czas i energię na wolontariat. Naszym celem było pomoc w zbudowaniu stypendium „Społeczni Bohaterowie” od podstaw – tak, aby odpowiadało na potrzeby Fundacji i jej społeczności. Udało nam się to, a rekrutacja do pierwszej edycji została właśnie ogłoszona i trwa do 5 grudnia! Poniżej opowiadamy Wam jak wyglądał cały ten proces.
Badania – zrozumienie potrzeb
Pierwszym krokiem była analiza potrzeb i oczekiwań otoczenia Fundacji Klementyna, w tym jej wolontariuszy, lokalnych liderów oraz przedstawicieli społeczności. W ramach tych badań zebraliśmy informacje na temat motywacji i wyzwań wolontariuszy. Co więcej zidentyfikowaliśmy grupy docelowe, które miałyby najwięcej korzyści z programu. Dzięki temu mogliśmy stworzyć wizję programu, która odpowiadałaby nie tylko potrzebom beneficjentów, ale też idealnie wpisywała się w misję Fundacji.
Opracowanie koncepcji stypendium ,,Społeczni Bohaterowie”
Po zakończeniu badań przeszliśmy do stworzenia konkretnej koncepcji stypendium, który przyjął nazwę „Społeczni Bohaterowie”. Chcieliśmy, aby wyróżniał się na tle innych programów stypendialnych. Warto zaznaczyć, że to program dostępny dla każdego, kto systematycznie angażuje się w działania społeczne, niezależnie od wieku. Stypendium oferuje dwie ścieżki, dopasowane do różnych sytuacji życiowych kandydatów . Jedna ścieżka dotyczy osób w trudnej sytuacji finansowej, druga dla tych, którzy pragną rozwijać swoje pasje.
W ramach programu stypendyści otrzymują nie tylko wsparcie finansowe, ale także możliwość indywidualnego planu rozwoju, udziału w szkoleniach i wsparcie opiekuna wolontariuszy. Bez wątpienia – zależało nam na tym, aby stypendium nie kończyło się na wsparciu finansowym. Chcieliśmy by wspierało rozwój liderów społecznych i zachęcało ich do kontynuowania działań na rzecz lokalnych społeczności.
Dokumentacja i procedury
Pomogliśmy Fundacji opracować regulaminy, wzory wniosków oraz zasady działania komisji stypendialnej. Zadbaliśmy o jasność wymagań oraz przejrzystość procesu aplikacyjnego. Program miał być łatwy do zrozumienia i dostępny dla potencjalnych kandydatów. Zgodnie z zasadami przejrzystości, udostępniliśmy wszystkie wzory dokumentów. Mamy tu na myśli przede wszystkim rekomendacje i umowy, co pomogło Fundacji ugruntować profesjonalizm i zaufanie do całego procesu.
Rola Moje Stypendium w przyszłości – pomoc innym organizacjom
„Społeczni Bohaterowie” dla Fundacji Klementyna to przykład, jak stworzyć program stypendialny odpowiadający na potrzeby danej społeczności. Jako zespół Moje Stypendium jesteśmy gotowi wspierać inne organizacje, które chciałyby rozwijać swoje własne programy, ale nie wiedzą, jak zacząć. Od badań, przez konceptualizację po wdrożenie – oferujemy pełne wsparcie na każdym etapie.
Stworzenie programu stypendialnego „Społeczni Bohaterowie” było satysfakcjonującym procesem, który pokazuje, że z odpowiednim wsparciem każda organizacja może wypracować skuteczne rozwiązania dla swoich społeczności. Zachęcamy inne fundacje i stowarzyszenia do podjęcia wyzwania – z przyjemnością pomożemy Wam w drodze do stworzenia programu idealnie dopasowanego do Waszych wartości i potrzeb społeczności, której służycie.
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.