4.09.2024
Stypendium szkolne – poradnik
Wraz z początkiem roku szkolnego wiele osób zastanawia się, jak zapewnić uczniom odpowiednie wsparcie finansowe. Jeśli dla Was lub osób, które znacie, zakup podręczników czy opłacenie zajęć edukacyjnych jest trudnością, przeczytajcie o stypendium szkolnym. To pomoc socjalna, która wspiera uczniów w trudnej sytuacji i o którą możecie ubiegać się w swojej gminie.
Stypendium szkolne
Dla kogo jest stypendium szkolne?
Na początek najważniejsza informacja: stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.
Co to w praktyce oznacza?
Chodzi o trudną sytuację związaną z niskimi dochodzami na osobę w rodzinie. Zaś miesięczny dochód uprawniający do ubiegania się o stypendium szkolne wynosi 600 złotych netto na osobę w rodzinie. Co ważne, wysokość tej kwoty wyliczana jest na podstawie ustawy o pomocy społecznej i wskazana jest w art. 90d ust. 7 ustawy o systemie oświaty. Może ona ulegać zmianom.
O stypendium mogą ubiegać się rodziny w szczególności, gdy w rodzinie występuje:
- bezrobocie,
- niepełnosprawność,
- ciężka lub długotrwała choroba,
- wielodzietność,
- brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
- alkoholizm lub narkomania, a także
- gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Ile wynosi stypendium szkolne?
Kolejna ważna informacja to wysokość wsparcia. Otóż stypendium szkolne wypłacane uczniowi wynosi od 99,20 zł do 248,00 zł miesięcznie. Co więcej, może ono być wypłacone od jednego do dziesięciu miesięcy w danym roku szkolnym.
Ponadto, różna może być forma wsparcia. Co ważne, nie zawsze jest to kwota wypłacana na konto. Możliwości są trzy:
- pokrycie (całkowite lub częściowe) kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
- pomoc rzeczowa – zakupy o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników;
- świadczenie pieniężne.
Co więcej, stypendium szkolne można otrzymać w jednej lub kilku formach jednocześnie.
Jak aplikować o stypendium szkolne?
A trzecia kluczowa informacja to zaś termin składania wniosku. Pamiętajcie, że kończy się on 15 września. Jednak, w uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po 15 września.
Co ważne, dokładny tryb i sposób udzielania tego stypendium ustala każda gmina. W praktyce to Rada gminy uchwala specjalny regulamin.
Przypominamy więc, że szczegóły na temat przyznawania stypendium szkolnego znajdziecie w gminnym regulaminie pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy. A gdzie możecie je znaleźć? Najczęściej na stronie internetowej Waszej gminy.
Inne stypendia socjalne dla uczniów
Mamy dla Was jeszcze kilka cennych informacji.
Po pierwsze, do gminy możecie złożyć także wniosek o tzw. zasiłek szkolny. Jest to wsparcie dla uczniów, którzy są przejściowo w trudnej sytuacji materialnej. Co ważne, chodzi o zdarzenie losowe, np. gdy sytuacja materialna uległa pogorszeniu i z powodu śmierci rodzica.
A zasiłek może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego lub pomocy rzeczowej. Może być przekazany raz lub kilka razy w ciągu roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
Po drugie, są pewne ograniczenia (wysokości, liczby świadczeń) dotyczące łączenia stypendiów o charakterze socjalnym, które pochodzą ze środków publicznych.
Jednak nawet jeśli korzystacie ze stypendiów socjalnych ze środków publicznych, nadal możecie ubiegać się o inne stypendia. Co ważne, w Polsce mamy kilkaset różnych instytucji, które prowadzą programy stypendialne. Sprawdźcie nasz artykuł o stypendiach socjalnych, które mogą Wam pomóc!
Dodatkowo, zaglądajcie regularnie do naszej bezpłatnej wyszukiwarki stypendiów. A w sezonie stypendialnym (od czerwca do września) wstawiamy nawet kilkadziesiąt ogłoszeń w tygodniu, by pomóc wszystkim tym, którzy poszukują mądrych programów wsparcia.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2022 r. poz. 2230)
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 2600)
W Fundacja Dobra Sieć codziennie działamy na rzecz osób, które potrzebują wsparcia i szans na dalszy rozwój. Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu ważnych informacji o stypendium szkolnymi uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami. Dziękujemy!
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.