problemy finansowe studentów, a stypendia. w tle skarbonka ubrana w studencką czapkę

4.08.2024

Problemy finansowe studentów, a stypendia

Problemy finansowe studentów niestety wzrosły w ostatnich latach, a stypendia mogą być częściową odpowiedzią.  Polski system stypendialny rozwija się i przyczynia do zmniejszania nierówności finansowych i w dostępie do dobrej edukacji. Ponadto pozwala rozwijać unikalne talenty i daje motywację do dalszego rozwoju. Tam gdzie zawodzi system formalnej edukacji, może wkroczyć stypendium. To szczególnie ważne w obliczu rosnących problemów finansowych studentów i studentek. Zwraca się do nas wiele osób z prośbą o pomoc w wyszukaniu stypendium, widzimy też duże zainteresowanie programami dla studentów. Studia i polski system edukacji nie zawsze spełniają swoją funkcję odpowiednio – studentom ciężko jest się utrzymać, a do tego szukają dodatkowych możliwości rozwoju (np. mentoringu, szkoleń czy wspólnych wyjazdów).

Problemy finansowe studentów

Studenckie koszty utrzymania wzrastają nieprzerwanie od ośmiu lat, choć tempo tych wzrostów jest różne. Największym obciążeniem dla studentów nadal pozostaje opłata za wynajem mieszkania. Mimo rosnących wydatków, studenci z optymizmem patrzą na swoją sytuację finansową i starają się budować oszczędności.  To wnioski z najnowszego raportu „Portfel Studenta”, przygotowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich, opublikowanego przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2023/2024. Jak donosi Wyborcza co piąty student rozważał rezygnację ze studiów lub urlop dziekański z powodów finansowych. 

Z niedawnych badań dziekana Wydziału Historii dr hab. Łukasza Niesiołowski-Stano wynika, że aż 70 proc. z ankietowanych podjęło ją w trakcie ostatnich 6 miesięcy, z czego większość na umowę zlecenie, a ok. 15 proc. zatrudnionych jest na czarno. Dla 34,6 proc. powodem podjęcia pracy było konieczność zdobycia środków na własne utrzymanie.

Łączenie pracy ze studiami może być dużym obciążeniem psychicznym.  Część studentów i studentek ma wybór – pomiędzy niezależnością, a pomocą rodziców. Jednak jak widzimy duży odsetek młodych ludzi nie może skorzystać z takiej pomocy, wybiera więc pracę.  Zdajemy sobie sprawę, że stypendia nie rozwiążą tego systemowego problemu. Duże ceny mieszkań, akademików, problemy z dostępnością, inflacja – to wszystko odpowiedzialność raczej centralnego rządu. Wiele osób nie ma jednak świadomości jak bardzo stypendia mogą być pomocne.

Jak stypendia mogą pomóc

Wierzymy w to, że stypendia mogą być złotym środkiem.  Dobre stypendium podczas studiów to sposób na zachowanie pełnej niezależności (brak konieczności wsparcia od rodziców) i jednocześnie możliwość rozwijania swoich mocnych stron, talentów i pasji (nie trzeba pracować w dziedzinie dalekiej od zainteresowań). Mamy na to dowody. Przypominają nam się choćby niesamowite historie naszych ambasadorek, czy choćby Nataniela Brożnowicza z zespołu Maturalni.

Jak szukać?

Polecamy naszą prostą, intuicyjną wyszukiwarkę stypendiów dla studentów! 

Nasz portal powstał w 2009 roku z prostego powodu – mnóstwo młodych ludzi nie miało świadomości, że istnieje mnóstwo programów stypendialnych spoza budżetu państwa. Są to mianowicie oferty od firm, fundacji czy samorządów. Nasza strona jest wielką kopalnią takich ofert.  Istnieje sporo cyklicznych, dużych programów, które co roku wspomagają mnóstwo młodych ludzi. Mamy tu na myśl choćby stypendium PIERWSZY ROK, czy Mistrzowski Start SWPS. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Są bowiem jeszcze stypendia lokalne, na poziomie województwa, powiatu, czy gminy. One także mogą być niezwykle pomocne i częściowo rozwiązać problemy finansowe studentów.

Nie zapominajmy też o stypendiach rektora i tych z budżetu państwa. Polecamy nasz wyczerpujący, szczegółowy artykuł właśnie na ten temat.

Potrzebujemy więcej stypendiów!

Problemy finansowe studentów sprawiają, że stypendia czasem nie nadążają. Szeroki i wspaniały Program Stypendiów Pomostowych w ostatnim roku nie był w stanie przekazać wsparcia 33% aplikujących!  Dlatego organizujemy spotkania spod cyklu Stypendia Przyszłości (zerknijcie na najnowszą publikację!) , pomagamy promować ciekawe programy stypendialne i zamieszczamy artykuły dla organizatorów.

Nie dostaliście wymarzonego stypendium? Pamiętajcie, że sposobów na wsparcie jest mnóstwo. Jeśli nie stypendium to może konkursy na pracę dyplomową albo konkursy artystyczne? Nie zapominajmy też o stypendiach zagranicznych!

Ale nasze działanie nie kończy się na teoretyzowaniu. W tym roku współtworzymy dwa programy stypendialne, z czego jeden szczególnie może zainteresować studentów. Stypendyści Funduszu Grupy Pracuj (program dla tegorocznych maturzystów, wybierających się na studia związane z nowymi technologiami) otrzymają wsparcie merytoryczne i finansowe. Fundusz oferuje stypendia w wysokości 8 500 zł brutto wypłacane w pierwszym roku studiów stypendysty przez 10 miesięcy (od września do czerwca).

Jeśli interesuje Was kariera radców prawnych bardzo ciekawą propozycją jest Fundusz im. Anny Manz. O wsparcie w ramach Funduszu Stypendialnego im. Anny Manz mogą się ubiegać osoby, które, po pierwsze, zdały egzamin wstępny do aplikacji radcowskiej w OIRP Warszawa w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, a po drugie – rozpoczynają pierwszy rok aplikacji radcowskiej.

Dziękujemy za wsparcie

Dziękujemy wszystkim anonimowym darczyńcom, którzy wsparli mądre dziennikarstwo prowadzone przez Moje Stypendium! Dzięki Wam, nasz zespół może rzetelnie opisywać i wyszukiwać stypendia spoza budżetu państwa – z fundacji, szkół, firm i samorządów – i umieszczać je na jednej, przejrzystej platformie, z której korzystają młodzi ludzie.  Dorzućcie nam cegiełkę na Patronite, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! Dziękujemy!

 

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.