The Stellenbosch Institute for Advanced Study
10 Marais Rd
Mostertsdrift Stellenbosch, Republika Południowej Afryki
tel. 27 (0)21 808 2963
stias@sun.ac.za
stias.ac.za
Stypendium STIAS dla naukowców 2024-2025
organizator:The Stellenbosch Institute for Advanced Study
Stypendium STIAS dla naukowców 2024-2025
STIAS (The Stellenbosch Institute for Advanced Study) zapewnia i utrzymuje niezależną „kreatywną przestrzeń dla umysłu” w celu promowania nauki i stypendiów we wszystkich dyscyplinach. Ma globalny zasięg i lokalne korzenie w Afryce, a w tym kontekście ceni oryginalne myślenie i innowacje.
STIAS nie nakłada żadnych ograniczeń z uwagi na kraj pochodzenia, dyscyplinę lub przynależność akademicką, gdy rozważa zaproszenie do stypendium. Organizatorzy dają pierwszeństwo projektom, które wykorzystają i skorzystają z multidyscyplinarnego dyskursu, jednocześnie wnosząc do niego unikalne perspektywy. Interakcja ta jest wspierana poprzez zapraszanie indywidualnych stypendystów lub zespołów projektowych, w których każdy członek zespołu jest oceniany indywidualnie.
Stypendyści STIAS są wybierani na podstawie doskonałości akademickiej i oryginalności proponowanego projektu badawczego. Poniższe kryteria służą jako ważne wytyczne:
1. Poziom
Czy propozycja obejmuje badania na najwyższym poziomie?
2. Innowacyjność
Czy projekt otwiera nowe możliwości? Czy niesie ze sobą obietnicę nowych spostrzeżeń i potencjał do tworzenia nowej wiedzy?
3. Interdyscyplinarność
W jakim stopniu projekt czerpie z różnych dyscyplin i wnosi do nich wkład? Czy projekt ułatwi interdyscyplinarne, wzajemnie uzupełniające się zaangażowanie podczas rezydencji?
4. Adekwatność
Czy projekt jest odpowiedni dla programu Instytutu? Czy projekt ma znaczenie dla Republiki Południowej Afryki i Afryki?
5. Wykonalność
Jak przekonująca jest proponowana metodologia i projekt badań oraz jak realistyczny jest plan badań? Czy wnioskodawca jest przygotowany do realizacji proponowanego projektu?
Selekcja jest przeprowadzana indywidualnie.
Komitet ds. stypendiów i programów badawczych STIAS spotyka się regularnie w celu wstępnej selekcji kandydatów na podstawie kryteriów wymienionych powyżej. Ostateczna selekcja jest dokonywana podczas odbywającego się dwa razy w roku spotkania komitetu.
Semestry STIAS trwają od połowy stycznia do połowy czerwca (pierwszy semestr) i od połowy lipca do połowy grudnia (drugi semestr). W okresach przerwy STIAS nie może zaoferować standardowego wsparcia stypendialnego, chociaż może być możliwe dokonanie doraźnych ustaleń dotyczących zakwaterowania.
Wnioski i sugestie dotyczące stypendiów na jeden semestr akademicki (mniej więcej od połowy stycznia do połowy czerwca lub od połowy lipca do połowy grudnia) można składać na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej w dowolnym momencie przed ogłoszonymi terminami. Wybór jest zazwyczaj dokonywany 12 miesięcy przed proponowanym okresem pobytu. W dobrze umotywowanych przypadkach STIAS, według uznania dyrektora, rozważy wnioski o krótszy okres pobytu (co najmniej sześć tygodni) lub okres dłuższy niż jeden semestr (maksymalnie dwa pełne semestry).
STIAS akceptuje i z zadowoleniem przyjmuje propozycje projektów zespołowych.
Zgłoszenia na drugi semestr 2025 roku (od połowy czerwca do połowy grudnia) można składać do 30 kwietnia 2024 roku. Wyniki wyboru kohorty będą dostępne we wrześniu 2024 r.
Co istotne, stypendyści STIAS, którzy byli wcześniej rezydentami, mogą składać nowe wnioski, pamiętając, że w pięcioletnim cyklu pierwszeństwo mają kandydaci ubiegający się o stypendium po raz pierwszy.
Wraz z listem motywacyjnym aplikacje powinny zawierać:
- obszerne Curriculum Vitae.
- Listę publikacji (może być dołączona do CV).
- Jeden lub dwa ostatnie artykuły związane z pracą badawczą kandydata lub związane z proponowanym projektem.
- Tytuł projektu i opis (2-4 strony) planowanych prac i oczekiwanych wyników.
- Krótkie streszczenie / tekst wprowadzający (maksymalnie 200 słów) proponowanego projektu dostępne dla czytelników spoza konkretnej dyscypliny kandydata. Zostanie ono opublikowane na stronie internetowej STIAS.
- Wyraźne wskazanie długości stypendium, o które ubiega się kandydat, wraz z preferowanymi i alternatywnymi datami pobytu w STIAS.
- Krótkie wskazanie, w jaki sposób wnioskodawca dowiedział się o programie STIAS i motywacji do wyboru STIAS.
Aplikacje należy przesyłać na adres mailowy gudrun@sun.ac.za. Dokumentację należy przesłać w formacie PDF.
Informacje pochodzą ze strony: stias.ac.za
Przejrzyj również pozostałe oferty stypendiów zagranicznych, dostępne na portalu Moje Stypendium!
Zainteresowało Cię stypendium STIAS? Wesprzyj nas na Patronite, żebyśmy mogli dodawać ich jeszcze więcej!