12.07.2023
Najlepsze uczelnie w największych miastach w Polsce
Pisaliśmy ostatnio o tym, jak wybrać studia. Jednym z ważnych kryteriów, nad którymi możecie się zastanawiać przy tym wyborze, jest miasto, w którym będziecie studiować. W tym artykule przedstawiamy najlepsze uczelnie w Polsce oraz podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze miasta, w którym będziecie studiować.
Na co zwrócić uwagę, wybierając miasto na studia?
Oferta edukacyjna
Przede wszystkim, ważnym kryterium są uczelnie w danym mieście. W końcu to na uniwersytecie będziecie spędzać większość czasu. Warto rozeznać się, jak oceniane są instytucje szkolnictwa wyższego w interesujących Was miastach i jakie możliwości oferują. Cennym źródłem tutaj mogą być np. dni otwarte uczelni czy grupy studenckie w mediach społecznościowych. Dzięki temu, będziecie mogli też dopytać osoby studiujące w danym mieście o ich wrażenia, opinie i przemyślenia.
Wielkość miasta
Drugim istotnym kryterium jest wielkość miasta, a co za tym idzie – koszty życia i możliwości zawodowe. Jest to aspekt, który będzie miał bezpośrednie przełożenie na to, jak będziemy funkcjonować w danym miejscu. Wybierając duże miasto, musimy liczyć się z większymi kosztami życia i dłuższymi dojazdami. Z drugiej strony, większe miasta zazwyczaj oferują więcej możliwości – nie tylko zawodowych, ale także naukowych czy kulturalnych. Wato więc zastanowić się, które z tych aspektów są dla nas szczególnie ważne.
Jak daleko chcecie wyjechać na studia?
Kolejnym kryterium, na które warto zwrócić uwagę, jest odległość od domu rodzinnego. Studia mogą być świetnym czasem na usamodzielnienie się, nauczenie się życia „na własną rękę”, jednak wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami czy trudnościami. Studiowanie z dala od domu rodzinnego to odkrywanie nowych miejsc, zmiana scenerii, duża samodzielność, ale również więcej wyzwań – choćby związanych z przeprowadzką czy mniejszym wsparciem w razie choroby lub niespodziewanych wydarzeń.
Nie samą nauką człowiek żyje – czyli co poza kryteriami akademickimi
Dodatkowo, polecamy przed wyborem miasta i uczelni sprawdzić ofertę danego miasta i uniwersytetu pod kątem pozaakademickim. Mamy tu na myśli np. to, czy dana uczelnia oferuje zakwaterowanie w akademiku, stołówkę studencką, jakie działają na niej organizacje studenckie czy wymiany międzynarodowe. Warto także zastanowić się nad tym, co jest dla nas ważne w codziennym życiu, i pod tym kątem spojrzeć na wybór miasta. Czy naszą pasją jest teatr i ważna jest dla nas bogata oferta różnorodnych spektakli? Czy lubimy spacery w naturze i w związku z tym ważna jest dla nas bliskość parku czy lasu? A może chcemy korzystać z infrastruktury sportowej, rozwijać hobby, mieć dostęp do bogatej oferty bibliotecznej?
Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym kryterium jest… Wasz gust. Jeśli tylko macie taką możliwość, polecamy wybrać się na dni otwarte uczelni w interesujących Was miastach, czy choćby odwiedzić je na kilka dni podczas wakacji. Taki czas pozwoli nam sprawdzić – choćby w ograniczonym zakresie – w praktyce, jak czujemy się w danym miejscu, czy łatwo nam się w nim odnaleźć, czy może nas przytłacza. Oczywiście, warto pamiętać, że inaczej będziemy się czuć podczas krótkiej wizyty, a inaczej po roku czy dwóch mieszkania w danym miejscu. Jednocześnie, taka wizyta może być papierkiem lakmusowym, który pomoże nam podjąć ostateczny wybór.
Najlepsze uczelnie w Polsce
W tej sekcji zebraliśmy dla Was najlepsze uczelnie w największych miastach w Polsce. Posiłkowaliśmy się tutaj Rankingiem Uczelni Akademickich, prowadzonym co roku przez Wydawnictwo Edukacyjne Perspektywy. Bierze on pod uwagę kryteria takie jak: prestiż, sytuacja absolwentów na rynku pracy, innowacyjność, potencjał i efektywność naukowa, publikacje, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.
Chcemy również podkreślić, że ranking nie powinien być jedynym wyznacznikiem wyboru uczelni, lecz raczej wskazówką. Ranking jest siłą rzeczy pewnym uogólnieniem i uproszczeniem. Co więcej, choć przedstawiamy tutaj uczelnie z większych miast w Polsce, pamiętajcie że w mniejszych miastach również jest wiele wartościowych instytucji szkolnictwa wyższego. Można mieć świetne, bogate doświadczenie studiowania na uczelni, która nie jest wysoko w rankingu czy znajduje się w mniejszym mieście, oraz znaleźć dobrą pracę po skończeniu takiej uczelni.
Warszawa
W Warszawie w rankingu przodują Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska. Jeśli zaś myślicie o kierunkach medycznych, dobrym wyborem będzie Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wysoko plasuje się również Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Z kolei wśród uczelni niepublicznych dobrą oceną cieszy się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie.
Kraków
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zajmuje pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu, ex aequo z Uniwersytetem Warszawskim. Wśród pierwszej dziesiątki najwyżej ocenianych uczelni znalazła się również Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica. Zaś miejsce 25. w ogólnym rankingu zajmuje Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki.
Wrocław
Najlepiej ocenianą wrocławską uczelnią jest Politechnika Wrocławska. Wysoko w rankingu plasują się także Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersytet Wrocławski.
Łódź
Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi są najlepiej ocenianymi łódzkimi uczelniami – zajmują kolejno 9. i 11. miejsce w ogólnym rankingu uczelni. Inne łódzkie instytucje, które należą do najlepszych 50 uczelni w rankingu to: Uniwersytet Łódzki i Społeczna Akademia Nauk w Łodzi.
Poznań
Poznań może poszczycić się wieloma wysoko ocenianymi uczelniami. Najwyższą pozycję w rankingu z poznańskich uczelni zajmuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nieco niżej plasują się Politechnika Poznańska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Wszystkie te uczelnie znalazły się w pierwszej 50. najlepszych instytucji szkolnictwa wyższego w Polsce według rankingu.
Gdańsk
Najlepiej ocenianą uczelnią w Gdańsku jest Politechnika Gdańska – zajmuje ona 6. pozycję w rankingu. Wysoko oceniany jest również Gdański Uniwersytet Medyczny (9. pozycja). Do najlepszych 50 uczelni w Polsce według rankingu, zalicza się również Uniwersytet Gdański.
Mnóstwo wiedzy o studiach i stypendiach
Na naszym portalu znajdziecie wiele rzetelnych artykułów o studiach i stypendiach – zapraszamy do lektury! Jeśli myślicie o studiach za granicą, szczególnie polecamy cykl Kierunek: świat. Regularnie aktualizujemy także naszą bazę stypendiów krajowych i zagranicznych. Jeśli chcecie pozostać na bieżąco, zachęcamy do zapisów na nasz newsletter oraz dołączenia do grupy Łowców Stypendiów.
Jeśli ten artykuł był dla Was pomocny i chcecie nas wesprzeć w tworzeniu kolejnych wartościowych, darmowych treści – możecie dorzucić nam cegiełkę na Patronite lub wesprzeć nas jednorazową darowizną Dziękujemy!
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.