Fulbright Junior Research Award to stypendia dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych. Celem stypendium, trwającego od 4 do 10 miesięcy, jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej.
Przyjmowane są zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem.
Liczba planowanych stypendiów: 14
Termin składania wniosków na rok akademicki 2023-24 upływa 27 maja 2022 r., o godzinie 23:59 CEST.
Komisja szuka:
- Osób z przemyślanymi, merytorycznymi pomysłami na badania, które potrafią uzasadnić, że powinny zostać one zrealizowane w wybranej instytucji w USA i mogą przyczynić się do rozwoju nauki w Polsce.
- Osób aktywnych w środowisku akademickim, posiadających osiągnięcia naukowe i adekwatny dorobek publikacyjny.
- Osób reprezentujących wszelkie dyscypliny naukowe objęte programem, przy czym szczególnie zachęcane są do aplikowania kobiety specjalizujące się w dziedzinach ścisłych.
- Komisja zwraca uwagę na to, by wybierając najlepsze projekty pod względem akademickim, nie tracić z pola widzenia różnorodności reprezentowanej przez kandydatów – stypendystami zostają osoby z różnych regionów i miast Polski, mniejszości czy środowisk defaworyzowanych.
- Mile widziane są projekty, w które wpisany jest transfer technologii i wiedzy.
- Organizatorzy szukają osób ciekawych świata i otwartych na nowe doświadczenia naukowe i pozaakademickie, gotowych reprezentować polską naukę i kulturę w USA.
- Ważne są dla nas realne zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi i umiejętności językowe, pozwalające na pełne skorzystanie z pobytu i swobodny kontakt z tamtejszymi specjalistami.
- Prawdziwy Fulbrighter i Fulbrighterka to jednak nie tylko aktywny student czy aktywna absolwentka. Stypendystów i stypendystki Fulbrighta charakteryzuje otwartość, kreatywność oraz potencjał do inicjowania zmian społecznych i prowadzenia ponadpolitycznego, międzykulturowego dialogu.
Wysokość miesięcznego stypendium szacowana jest przez Institute of International Education (IIE) lub instytucję goszczącą. W ostatnich latach stawki stypendiów w Programie Fulbrighta wzrosły. Obecnie stawki dla przykładowych instytucji wynoszą:
- Indiana University (Bloomington, IN): 1320 USD miesięcznie
- University of Florida (Gainesville, FL): 1410 USD miesięcznie
- University of Virginia (Charlottesville, VA): 1410 USD miesięcznie
- Pennsylvania State University (State College, PA): 1510 USD miesięcznie
- University of Texas (Dallas, TX): 1520 USD miesięcznie
- University of Chicago (Chicago, IL): 1885 USD miesięcznie
- George Washington University (Washington, DC): 2035 USD miesięcznie
- Princeton University (Princeton, NJ): 2055 USD miesięcznie
- Columbia University (New York, NY): 2185 USD miesięcznie
- Boston College (Boston, MA): 2390 USD miesięcznie
- University of California (Berkeley, CA): 2660 USD miesięcznie
Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest stawka dla wybranej instytucji, skontaktuj się z Koordynatorką Programu.
Ostateczna wysokość stypendium zależy od lokalizacji instytucji goszczącej stypendysty, realnych potrzeb oraz dostępnych środków finansowych.
Stypendium obejmuje również:
- Ryczałt na koszty podróży stypendysty do i z USA (1500 USD).
- Jednorazowy dodatek na przeprowadzkę oraz zagospodarowanie się w USA (1300 USD).
- Miesięczny dodatek na pokrycie kosztów związanych z realizacją projektu badawczego, zakup pomocy naukowych lub udział w konferencjach (300 USD).
- Pokrycie kosztów związanych z obowiązkowymi opłatami wymaganymi przez instytucję goszczącą np. uczelniane ubezpieczenie medyczne (zależne od wysokości opłat i dostępnych funduszy).
- Dodatek na pokrycie kosztów utrzymania rodziny (250 USD miesięcznie na każdego towarzyszącego członka rodziny) oraz ryczałt na pokrycie kosztów podróży rodziny do i z USA (1500 USD dla każdego towarzyszącego członka rodziny), jeśli towarzyszy stypendyście przez minimum 80% pobytu w USA. Chęć wyjazdu z rodziną musi zostać zgłoszona w formularzu zgłoszeniowym.
O udział w programie Fulbright Junior Research Award mogą ubiegać się osoby, które:
- Są obywatelami polskimi i nie posiadają podwójnego, polsko-amerykańskiego obywatelstwa lub karty stałego pobytu w USA (zielonej karty).
- Przygotowują rozprawę doktorską w polskich podmiotach uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora, a ich rozprawa doktorska będzie ukończona nie wcześniej niż po powrocie ze stypendium.
- Wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.
- Spełniają wymogi formalne wizy J-1.
- Nie przebywają w USA w czasie składania wniosku o stypendium, a ich całkowity pobyt w USA w ciągu ostatnich 6 lat poprzedzających złożenie wniosku jest krótszy niż 5 lat.
- Preferowani są kandydaci, którzy w ciągu ostatnich 5 lat przebywali w USA krócej niż 9 miesięcy.
Szczegółowe informacje na temat Programu i aplikacji znajdują się na stronie Organizatora.
Kontakt do Koordynatorki:
Patrycja Donaburska
Starsza Specjalistka ds. Programów
patrycja.donaburska@fulbright.edu.pl
882-013-012
Informacje pochodzą ze strony: fulbright.edu.pl.
Zobacz, jakie inne stypendia w USA znajdziesz w naszej bazie!