Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
ul. I. Krasickiego 20/22
02-611 Warszawa
tel. 22 311 84 30, 691 601 360
kubik@fnp.org.pl
www.fnp.org.pl
Stypendium im. Aleksandra von Humboldta
organizator:Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Stypendium im. Aleksandra von Humboldta
Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. Aleksandra von Humboldta adresowane jest do wybitnych niemieckich uczonych, którzy planują pobyt badawczy w polskiej jednostce naukowej.
CEL – Uhonorowanie osiągnięć naukowych laureatów oraz stymulowanie długookresowej współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi badaczami. Stypendium stanowi odpowiednik Humboldt-Forschungspreis, prestiżowego wyróżnienia dla uczonych zagranicznych znanej niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta (Alexander von Humboldt Stiftung).
ADRESACI – Wybitni niemieccy uczeni, którzy są liderami w swoich obszarach badawczych i prowadzą badania wnoszące istotny wkład w naukę światową.
Kandydatów do stypendium mogą zgłaszać do konkursu polscy uczeni.
OFERTA – Stypendia przyznawane są na okres od 3 do 6 miesięcy. Można je wykorzystywać w kilkumiesięcznych turach w ciągu kolejnych trzech lat, na pobyt w jednym, a w uzasadnionych przypadkach, w większej liczbie ośrodków naukowych w Polsce. Wysokość stypendium wynosi obecnie równowartość 4 000 € miesięcznie.
Wnioski przyjmowane będą do 30 września 2020
DODATKOWE INFORMACJE
Przyznawanie stypendium odbywa się na podstawie porozumienia z 1995 r. pomiędzy FNP a Fundacją Humboldta. Dzięki tej umowie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej dołączyła do podobnych organizacji, które mają z Fundacją Humboldta analogiczne partnerskie porozumienia o wzajemnym przyznawaniu tych wyróżnień najwybitniejszym uczonym. Zaproszenie umożliwia laureatom realizację projektów badawczych zgodnie z ich własnym wyborem we współpracy z kolegami z kraju goszczącego.
Nazwa stypendium poprzez imię patrona nawiązuje do najlepszej tradycji współpracy naukowców polskich i niemieckich. Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.
Informacje pochodzą ze strony: www.fnp.org.pl
Kontakt
Dokumenty
do pobrania