6.05.2020
Kiedy najlepiej szukać stypendiów?
Kiedy Waszym zdaniem jest najlepszy czas, by szukać stypendiów? Czy istnieje coś takiego jak sezon na stypendia? Czy poszukiwanie stypendium na realizację własnych celów to długotrwała kampania, wymagająca planowania w odległej perspektywie czasowej? Jeśli zadajecie sobie te i podobne pytania, to koniecznie musicie przeczytać poniższy artykuł.
Najważniejsza kwestia to odpowiedź na pytanie, jakiego stypendium szukacie. Sezon na stypendia sportowe i artystyczne ma zupełnie inny harmonogram niż sezon na stypendia naukowe lub na stypendia zagraniczne. A zatem mamy już odpowiedź na jedno z powyższych pytań – tak, istnieje sezon na stypendia, a raczej kilka sezonów. Kiedy więc najlepiej szukać?
Kiedy szukać stypendiów krajowych
Z pewnością wiecie, na podstawie jakich osiągnięć pragniecie zdobyć stypendium i do jakiej grupy się zaliczacie. To ma kluczowe znaczenie, jeśli chcecie znać odpowiedź na pytanie, kiedy zacząć monitorować dostępne oferty i do kiedy można liczyć na znalezienie odpowiednich ogłoszeń.
Sezon na stypendia dla uczniów
Po pierwsze, większość ofert stypendiów dla uczniów kończy swoje nabory w połowie lub ostatniego dnia września. Są jednak programy stypendialne, których harmonogramy różnią się od tego schematu. Chodzi o stypendia dedykowane zdolnym absolwentom szkół podstawowych z małych miejscowości, którzy planują rozpoczęcie nauki w dobrym liceum, w dużym mieście. Za przykład takich programów stypendialnych możemy podać Horyzonty Fundacji EFC i Klasa Fundacji BNP Paribas. Wnioski składa się wiosną – w marcu lub kwietniu. Wczesny nabór jest istotny, by kandydaci do szkół średnich mogli zaplanować, gdzie i przy jakim wsparciu będą kontynuować swoją edukację.
Niektóre stypendia dla uczniów przyznawane są nie na cały rok lecz na pół (jeden semestr). W związku z tym w grudniu i styczniu warto ponownie zainteresować się szukaniem dostępnych ofert.
Sezon na stypendia dla studentów
Harmonogram stypendiów dla studentów jest przede wszystkim dopasowany do kalendarza akademickiego. Dlatego terminy naborów większości programów adresowanych do tej grupy upływają zwykle na koniec października.
Jednak nie zawsze tak to wygląda. Tradycyjnie do połowy sierpnia można składać wnioski w jednym z największych ogólnopolskich programów – Stypendiach Pomostowych. Jest to oferta dla chcących studiować maturzystów – zdolnych, ambitnych, pochodzących z niezamożnych rodzin, ze wsi i małych miejscowości.
Sezon na stypendia dla sportowców i artystów
Stypendia sportowe i artystyczne charakteryzują się tym, że często są przyznawane przez lokalne samorządy na okres pięciu lub sześciu miesięcy. A zatem ich nabory odbywają się zwykle dwukrotnie w ciągu roku – w grudniu bądź styczniu i ponownie wczesną jesienią.
Kiedy szukać stypendiów zagranicznych
Najwięcej ofert stypendiów zagranicznych znajdziecie w naszej bazie na przełomie roku i na wiosnę. Warto pamiętać, że informacje o stypendiach zagranicznych ogłaszane są często z dużym wyprzedzeniem. Organizatorom zależy na tym, by potencjalni beneficjenci mieli szansę zaplanować swój wyjazd i dobrze się przygotować. Zgromadzenie dokumentów do aplikacji na stypendia zagraniczne – zdobycie rekomendacji, stworzenie eseju – też zwykle zajmuje więcej czasu, niż w przypadku stypendiów krajowych. Fakt, że dokumentacja jest w języku obcym może wpłynąć na czas wypełniania aplikacji, a nierzadko potrzebne są również tłumaczenia przysięgłe. Proces rekrutacji zwykle ma wiele etapów i może uwzględniać rozmowę rekrutacyjną przeprowadzoną online. W efekcie ogłoszenia o stypendium pojawiają się na rok lub nawet półtora przed początkiem roku akademickiego lub szkolnego, który chcemy spędzić za granicą.
Tak jest w przypadku stypendiów dla licealistów w brytyjskich szkołach z internatem, oferowanych przez British Alumni Society. Ogłoszenie o nowej edycji pojawia się w październiku, a nabór trwa do lutego w kolejnym roku. Najlepsi kandydaci zapraszani są na rozmowy kwalifikacyjne w kwietniu. Szczęśliwcy, którzy otrzymają rekomendację, są jeszcze weryfikowani przez dyrekcję szkoły w Wielkiej Brytanii. Jeśli im się powiedzie, to we wrześniu mogą rozpocząć naukę w wymarzonym liceum. Proces trwa zatem dwanaście miesięcy.
O prestiżowe stypendia Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta również należy ubiegać się z dużym wyprzedzeniem. Na przykład nabór do Programu Fulbright Graduate Student Award rusza w lutym, a kończy się w kwietniu. W lipcu odbywają się rozmowy kwalifikacyjne, zaś lista nominowanych do stypendium publikowana jest w sierpniu. Kolejny krok to aplikowanie na studia w USA, które trwa do stycznia następnego roku. Jeśli się powiedzie, to pozytywną decyzje kandydaci otrzymują w maju i już we wrześniu mogą się aklimatyzować na uczelni. Cały proces trwa siedemnaście miesięcy.
Na koniec
Istnieje wiele programów stypendialnych wymykających się powyższym schematom. Przykładem są niektóre stypendia przyznane przez organizacje pozarządowe lub stypendia dla naukowców, które uzależnione są od harmonogramu programów naukowych i nie zawsze wpisują się w ramy czasowe roku akademickiego.
Podsumowując, sezon na stypendia rusza wiosną, a najwięcej ofert w naszej bazie znajdziecie we wrześniu. Najlepszym sposobem, by być na bieżąco z nowościami jest zapisanie się do naszego newslettera.
Na koniec rekomendujemy rozpoczęcie planowania „kampanii stypendialnej” od skorzystania z archiwum stypendiów. Jest to wyjątkowa funkcja naszej wyszukiwarki, pozwalająca zapoznać się z ofertami, które były dostępne w bazie w ciągu poprzednich 12 miesięcy. To istotne, ponieważ zdecydowana większość programów stypendialnych jest cykliczna. A zatem możemy się spodziewać, że z dużym prawdopodobieństwem interesujący nas program stypendialny ogłosi kolejny nabór i to w podobnym terminie, jak rok wcześniej.
Teraz wiecie, kiedy zabrać się za szukanie. Najlepiej jednak trzymajcie rękę na pulsie i już teraz zajrzyjcie do naszej wyszukiwarki. Zapraszamy!
Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu cennych informacji o stypendiach, rozwiał Wasze wątpliwości i uważacie, że takich artykułów oraz doradztwa potrzeba więcej – dorzućcie nam cegiełkę, byśmy mogli dalej Was wspierać radą i rzetelnymi artykułami! Dziękujemy!
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.