Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
ul. Polna 40
00-635 Warszawa
nawa.gov.pl
NAWA: Program Stypendialny im. Ignacego Łukasiewicza
organizator:Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
NAWA: Program Stypendialny im. Ignacego Łukasiewicza
Program stypendialny im. Ignacego Łukasiewicza, realizowany w ramach polskiej pomocy rozwojowej, skierowany jest do cudzoziemców z następujących krajów rozwijających się: Angola, Chile, Etiopia, Filipiny, Indie, Indonezja, Kenia, Kolumbia, Meksyk, Mjanma, Nigeria, Palestyna, Peru, RPA, Senegal, Tanzania oraz Wietnam. Celem Programu jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego wyżej wymienionych państw.
Program im. Ignacego Łukasiewicza umożliwia odbycie bezpłatnych studiów II stopnia na uczelniach nadzorowanych przez MNiSW w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. O stypendium mogą starać się obywatele wyżej wymienionych krajów, którzy:
- są absolwentami studiów I stopnia (studia ukończone nie wcześniej niż 2014 w roku) lub studentami ostatniego roku studiów I stopnia w roku akademickim 2017/2018 prowadzonych w obszarach nauk: ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych;
- nie posiadają dyplomu magistra lub magistra inżyniera;
- posiadają certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2;
- nie są absolwentami ani studentami polskich uczelni.
Studia drugiego stopnia poprzedzone są kursem przygotowawczym do studiów w Polsce (również na warunkach stypendialnych), podczas którego stypendyści nabywają znajomość języka polskiego umożliwiającą im podjęcie kształcenia. W przypadku osób, które zdecydują się na studia w języku angielskim, kurs przygotowawczy może trwać tylko jeden semestr.
Kandydaci kwalifikowani są w trybie konkursowym, w oparciu o ocenę merytoryczną wniosków przeprowadzaną przez ekspertów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, będących pracownikami naukowych polskich uczelni.
Kandydaci samodzielnie dokonują wyboru uczelni i kierunku studiów, na których chcą podjąć naukę spośród oferty edukacyjnej polskich publicznych szkół wyższych. Wykaz uczelni publicznych nadzorowanych przez Ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego dostępny jest pod linkiem: www.go-poland.pl/pl/system-szkolnictwa-wy-szego.
Ogłoszenie o naborze nr 6/2018 z dnia 12.03.2018
Na podstawie art. 19 ust. 1 Ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z 7 lipca 2017 r. (Dz.U. z 11 sierpnia 2017 r. poz. 1530 ze zm.) Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej ogłasza nabór wniosków o udział w Programie stypendialnym im. Ignacego Łukasiewicza w roku akademickim 2018/2019.
Cel Programu
Celem programu, realizowanego w ramach polskiej pomocy rozwojowej, jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego krajów rozwijających się (Angola, Chile, Etiopia, Filipiny, Indie, Indonezja, Kenia, Kolumbia, Meksyk, Mjanma, Nigeria, Palestyna, Peru, RPA, Senegal, Tanzania, Wietnam) poprzez podnoszenie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych obywateli tych państw. Program umożliwia podjęcie studiów II stopnia na uczelniach nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. Studia poprzedzone są kursem przygotowawczym języka polskiego.
Zakres tematyczny działań realizowanych w ramach Programu
W ramach Programu finansowane będą stypendia wypłacane za pośrednictwem uczelni studentom zakwalifikowanym do udziału w Programie. Stypendia przyznawane są na regulaminowy okres trwania studiów, na maksymalnie 12 miesięcy w danym roku akademickim. Stypendium jest również przyznane na kurs przygotowawczy do studiów w Polsce.
Termin składania wniosków
Nabór wniosków odbywa się w okresie od dnia 12 marca 2018 r. do dnia 11 maja 2018 r. do godz. 15:00 (polskiego czasu), wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego na stronie programs.nawa.gov.pl/login
Ogłoszenie wyników naboru nastąpi do 14 sierpnia 2018 r.
Przewidywana wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację Programu w roku akademickim 2018/2019 ok. 1 110 000 zł
Informacje pochodzą ze strony nawa.gov.pl
Kontakt
Dokumenty
do pobrania