Narodowe Centrum Kultury
ul. Płocka 13
01-231 Warszawa
tel. (22) 2100198
mhorodniczy@nck.pl
www.nck.pl
Konkurs na scenariusz filmowy o "łódzkim epizodzie" z życia św. Faustyny Kowalskiej
organizator:Narodowe Centrum Kultury
Konkurs na scenariusz filmowy o "łódzkim epizodzie" z życia św. Faustyny Kowalskiej
Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 8 kwietnia 2013 roku w siedzibie Archidiecezji Łódzkiej, ogłoszono konkurs, w którym młodzi twórcy będą mogli spróbować swych sił w pisaniu scenariuszy filmu, poświęconego św. Faustynie. Jego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury, a współorganizatorami: Archidiecezja Łódzka, Miasto Łódź, Uniwersytet Łódzki oraz ośrodek TVP w Łodzi. Konkurs – jak powiedział dyrektor NCK Krzysztof Dudek – stanowi swoiste preludium do organizacji obchodów rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski, która przypada na rok 2016.
Prace można zgłaszać w dwóch kategoriach: godzinnego filmu dokumentalnego lub godzinnego filmu fabularnego. Wspólna jest natomiast tematyka obu kategorii konkursowych: „łódzki” okres w życiu Heleny Kowalskiej – późniejszej św. Faustyny. W latach 1921-1924 Helena Kowalska pracowała w Aleksandrowie Łódzkim i Łodzi, wtedy właśnie postanowiła wstąpić do zakonu.
Konkurs przeznaczony jest dla twórców w wieku 18-30 lat, stanowi więc – co podkreślał m.in. wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak – świetną okazję dla debiutantów. Prace można zgłaszać do 30 czerwca 2013 roku. Na zwycięzców w każdej z kategorii czekają nagrody po 10.000 złotych każda i dwa wyróżnienia w wysokości 4.000 złotych.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek powiedział, że „konkurs stanowi swoiste preludium do organizacji obchodów 1050-lecia Chrztu Polski”. Rocznica ta przypada na rok 2016, ale – jak poinformował dyrektor Dudek – zaawansowane już są rozmowy pomiędzy Episkopatem Polski a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat sposobu jej uczczenia. Koordynatorem obchodów będzie właśnie Narodowe Centrum Kultury. Jak dodał metropolita łódzki, abp Marek Jędraszewski, „dzieje Polski – wydarzenia, ludzie, wytwory ich rąk i umysłów – byłyby po prostu niezrozumiałe bez Chrztu, jaki przyjął Mieszko I i jego dwór. Stąd obecnie wyrasta przed nami wielkie zadanie – poprzez liczne i różnorakie wydarzenia ukazywać korzenie naszej tożsamości narodowej i kulturowej”.
Informacja pochodz ze strony www.nck.pl