Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta
ul. Nowy Świat 4
00-497 Warszawa
www.fulbright.edu.pl
Fulbright Lectureship at University of Washington
organizator:Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta
Fulbright Lectureship at University of Washington
Fulbright Lectureship at University of Washington
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta wspólnie z University of Washington Polish Studies Endowment Committee w Seattle oferują 9-miesięczne stypendium na prowadzenie wykładów na Wydziale Slawistyki z zakresu polskiej literatury, kultury i historii. www.polishstudiesuw.org. Stypendium zapewnia pokrycie kosztów utrzymania, podróży i ubezpieczenia.
Zgłoszenia należy przesyłać do 30 marca 2012.
Zasady realizacji programu
Stypendium jest finansowane przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta.
Komisja Fulbrighta dokonuje wyboru kandydata zgodnie z zasadami Programu Fulbrighta i przedstawia jego kandydaturę do ostatecznej akceptacji Wydziałowi Slawistyki w University of Washington.
Stypendium przeznaczone na koszty utrzymania przez 9 miesięcy wynosi $32,700 do $37,350 (w zależności od liczby członków rodziny towarzyszącej stypendyście).
Program Fulbrighta zapewnia dodatkowo podstawowe ubezpieczenie stypendysty. Koszty ubezpieczenia towarzyszącej rodziny stypendysta opłaca z własnych funduszy.
Stypendysta otrzyma wizę J-1, rodzina towarzysząca (współmałżonek i dzieci do 21 lat) wizy J-2.
Wykładowca poprowadzi 3 kursy, po jednym w trymestrze (10 tygodni) na Wydziale Slawistyki. Jeden z nich jest oferowany wspólnie (cross listed) z Russian, East European and Central Asian Studies Program (REECAS). Tematyka kursów na Wydziale Slawistyki może obejmować szeroko rozumianą wiedzę o polskiej kulturze lub koncentrować się na tematach dotyczących polskiej literatury, filmu, teatru, sztuki, muzyki, architektury. Będą to kursy do wyboru, adresowane głównie do studentów pierwszego stopnia studiów (undergraduate). Kurs w ramach programu RECAAS, oferowany studentom studiów II stopnia (graduate), powinien dotyczyć podstawowych zagadnień historycznych i społecznych. Przewidywany wymiar zajęć obejmuje 6-7 godzin tygodniowo, w tym 2-3 godziny dyżuru przeznaczonego na konsultacje. Ostateczny układ i tematyka kursów będą wspólnie uzgodnione przez wykładowcę i Wydział Slawistyki UW.
Stypendium oferowane są kandydatom spełniającym wszystkie wymienione warunki formalne:
• tytuł doktora i stałe zatrudnienie w polskich uczelniach lub instytucjach naukowych
• bardzo dobra znajomość jęz. angielskiego
• polskie obywatelstwo i stałe zamieszkanie w Polsce
O stypendium nie mogą ubiegać się osoby, które posiadają podwójne, polskie i amerykańskie obywatelstwo, posiadacze zielonej karty, byli stypendyści Fulbrighta w kategorii stypendiów po doktoracie.
Wymagane dokumenty
Formularz zgłoszeniowy wypełniony on-line: https://apply.embark.com/student/fulbright/scholars/ zawierający:
1. Projekt proponowanych zajęć
2. Trzy listy rekomendacyjne wypełnione elektronicznie (instrukcje w zgłoszeniu)
3. Życiorys
4. Aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu
Zgłoszenia należy przesyłać do 30 marca 2012. Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną 10-13 kwietnia 2012.
University of Washington, Slavic Department: http://depts.washington.edu/slavweb/
UW Polish Studies Endowment Committee: www.polishstudiesuw.org
University of Washington Russian, East European and Central Asian Studies Program (REECAS): http://jsis.washington.edu/ellison/
Informacje pochodzą ze strony www.fulbright.edu.pl